hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Müezzinoğlu: "Ben damacana suyu tüketiyorum"

  Müezzinoğlu: Ben damacana suyu tüketiyorum
  expand

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara'da şebeke suyuna atık suların karıştığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Müezzinoğlu "Ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var. Kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun yok" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Koku ve renkte bir sorun var"

  Özel bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, Ankara'da yaklaşık 500 numene suyun incelendiğine dikkat çekerek, "Ankara'da yaklaşık 500 numene incelendi. Şu anda Ankara'nın kullanım ve içme suyunda vatandaşımızın sağlığı ile ilgili en ufak sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Suyun rengi ve kokusu konusunda büyük oranda Kızılırmak'tan daha önce Ankara'nın kullandığı su miktarı arttı. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var. Ama sağlık açısından Ankaralı vatandaşlarımız rahat olsunlar. Sağlık açısından herhangi bir sorun söz konusu değil" diye konuştu.

  "Ben çeşme suyu değil damacana suyu tüketiyorum"

  Müezzinoğlu, "Odalara gelince, odalarımız çok daha bilimsel reel ve kamuoyunu yanlış kasıtlı bilgilerle, ideolojik duruşlarla yanlış yönlendirmeye hakları yok. 2 gün sonra yine mahcup olacak onlardır.  Kolera salgını gibi cümleler kullanılıyor. Bu anlamda en ufak bir ön uyarı bile söz konusu değil" dedi.  

  "İzmir'deki bağırsak enfeksiyonları Ankara'ya göre yüksek"

  İzmir'deki bağırsak enfeksiyonları vakalarının Ankara'ya göre son 15 günde daha yüksek olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, "İzmir'deki bağırsak enfeksiyonları Ankara'ya göre son 15 günde daha yüksek. Mevsim değişikliğine bağlı olarak son 15 gündür üst solunum enfeksiyonlarında olağan bir artış var. Bağırsak enfeksiyonlarında Türkiye genelinde çok hafif bir artış var" ifadelerine yer verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökçek'ten, "kirli su" iddialarına yanıt

  "Kokusu rengi dışında ankara suyunda sorun yok"

  Ankara'nın suyunda koku ve renk dışında herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Müezzinoğlu, "İçme suyunu genelde daha önce de Gökçek 'suyu içebilirsiniz' diyordu. Ama bu sürede kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ne yazık ki ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum" dedi.

  "Zaman zaman bu tür enfeksiyonlar olabilir"

  İstanbul'daki uyuz vakalarının Türkiye'de barınan Suriyeli vatandaşlarla olan ilişkisine ilişkin Müezzinoğlu, "Türkçemizde, 'öküz altında buzağı aramak' diye bir cümle vardır. Ben de 'karınca altında buzağı aramak' gibi sığmaz. Karınca altına buzağı sığmaz. Sağlıkta bugün tatbikî sorunlar var. İstanbul'da 7 tane çalışanımızda uyuz vakası tespit edildi diye, Türkiye'de, hastanede bir salgın gibi kamuoyuna yansıtmak yanlıştır. Zaman zaman bu tür enfeksiyonlar olabilir. Ama servis kapatıldı veya salgın var yalanını söylemeye kimsenin hakkı yok. 7 tane vatandaşımıza uyuz teşhisi koyduk diye Türkiye'ye gündem yapmaya çalışan Tabip Odası'na ben teşekkür ediyorum. İlk defa sağlıkla ilgili bir konu ile de ilgilendiler. Oradaki vaka kontrol altında tedavisi var" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yurt Turu

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow