Muğla referandum seçim sonuçları: Muğla’da Evet Vve Hayır oranı ortaya çıkıyor

Muğla referandum seçim sonuçları: Muğla’da Evet Vve Hayır oranı ortaya çıkıyor

Muğla referandum sonuçları 700 bine yakın seçmenin bulunan ilde merak konusu oldu. İlde yaşayan vatandaşlar sabah saatlerinde Muğla seçim sonuçlarını belirlemek için sandık başına gitti. Peki, 2010 yılında yapılan referandumda büyük oranda “Hayır” seçeneğinin çıktığı Muğla’da 2017 referandum sonuçları nasıl olacak. İşte, Muğla Evet-Hayır oranlarının yer aldığı “Referandum 2017” sayfası…

Muğla seçim sonuçları sandık başına giden 700 bine yakın seçmenin kullandığı oylarla belirleniyor. YSK’nın belirttiği seçim yasakları süresinin kalkmasının ardından Muğla referandum sonuçları CNN Türk tarafından özel olarak hazırlanan “2017 Referandum” sayfasında yerini alacak. Peki, oyların yüzde 2’sine yakın bir bölümüne sahip olan Muğla’da “Evet” mi “Hayır” mı çıkacak?


2017 referandumunda Türkiye'de 81 ile bağlı 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda yurt dışı seçmenler dahil 58 milyon 366 bin 647 kişi olarak belirlendi. Bu seçmenlerin sandıkta verecekleri karara göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilecek yahut reddedilecek.Türkiye sandık başında


Referandum öncesinde siyasi partiler verecekleri oyların rengine göre seçim çalışmalarını yürüttüler. TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar.Türkiye 7. kez referanduma gidiyor 


Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


2010 Muğla referandum sonuçları


2010 referandumunda yine anayasa değişikliği maddeleri oylamaya sunuldu. Bu halkoylamasında ise 'Evet' oylarının oranı %57,88 olurken, 'Hayır' oylarının oranı %42,12 oldu. 2010 Muğla referandum sonuçları ise genel sonuçların bir bölümünü etkilemişti.


1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçları


7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ardından hükümet kurulması konusunda mutabakat sağlanamamasının ardından erken seçime gidildi. 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçim sonuçlarına göre AK PARTİ %49.5, CHP %25.3, MHP %11.9, HDP ise %10.8 oranında oy aldı.


2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu %38.44, Selahattin Demirtaş ise %9.76 oranında oy aldı.Madde madde anayasa değişiklikleri


Muğla Hakkında Kısa Bilgi; Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan turizm şehridir. Yıllık yaklaşık 3 milyon turist ağırlamaktadır. Şehir merkezinin geçimi tarım ve hayvancılık olması ile birlikte denize kıyısı olan ilçeleri tamamen turizm ile uğraşmaktadır. Kış aylarında bolca yağmur alan bölgede yaz aylarında güneş hakim olur. Muğla şehir merkezi küçük ve düzenlidir. Tatilciler genellikle Milas-Bodrum ve Dalaman Havaalanlarını tercih ederler. Deniz yolu ile de ulaşım limanlardan mevcuttur.


İlçeleri; Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan,


Tarihi Yerleri; Ulu Camii, Saburhâne Camii, Şeyh Camii, Hacı İlyas Camii, Pazaryeri Camii, Ulu Camii, Firuz Bey Camii, Kurşunlu Camii, Mustafa Paşa Camii, Ağa Camii, Tepecik Camii, Şâhidî Camii, Sarıana Türbesi, Ahmed Gâzi Medresesi, Hamursuz Dede Türbesi, Şemsiana Türbesi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS