Mümtazer Türköne hakim karşısında

Mümtazer Türköne hakim karşısında

Kapatılan Zaman Gazetesi'nin köşe yazarlarından Mümtazer Türköne'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'tehdit' ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa verildi.

Kapatılan Zaman Gazetesi'nin köşe yazarlarından Mümtazer Türköne'nin, bir köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'tehdit' ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa verildi. Mütalaada sanık Türköne'nin “Cumhurbaşkanı'nı tehdit" suçundan 3 yıla kadar hapsi talep edildi. Sanık Türköne  suçlamayı reddetti, “Yazıdaki  sözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı söylenmiş sözler olarak nitelendirilmesi mümkün değildir" dedi. Duruşma sanığın mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için ertelendi.


Sanık Türköne duruşmaya SEGBİS ile katıldı


Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu bulunan Mümtazer Türköne ile şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız hazır bulundu.


Savcı davaların birleşmesini istedi


Duruşma savcısı Talip Kalkan, Mümtazer Türköne hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını ve kendi mahkemelerinde görülen dava ile o dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesini talep etti. Tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan sanık Türköne de “Henüz İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki iddianamenin kabul edildiğini öğrenmedim. Ayrıca iddianame tebliğ edilmedi. İddianamenin kabulü için 15 günlük süre dolmamıştır. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki iddianamenin içeriğini bilmemekle birlikte savcının anlattığı gibi bir durum var ise her iki dosyanın da birlikte görülmesinde hukuki fayda bulunduğu kanaatindeyim" dedi. Mahkeme heyeti dosyaların birleştirme talebinin reddine karar verdi.


3 yıla kadar hapsi istendi


Duruşma savcısı Talip Kalkan mütalaasında Zaman Gazetesi'nin FETÖ terör örgütünün yayın organlarından biri olduğunun anlaşıldığını, 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimine gelinen süreçte bu gazetede yayınlanan yazıların ve yürütülen kampanyaların etkin rol oynadığını belirtti. Sanık Türköne'nin 4 Şubat 2016 tarihinde “Arınç sarayı surdaki tünellere sokuyor" başlıklı bir yazı yazdığı belirtilen mütalaada “Türköne tarafından yazılan makale bir bütün olarak ele alındığında “15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimine gelinen süreçte bir kaldırım taşı niteliğinde görüldüğü, sanığın yazıda dile getirdiği öngörü, dilek, temenni ve tavsiyelerin 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbenin sorumluları tarafından adeta uygulanmaya konulduğu görülmüştür" denildi. 


Sanığın suç tarihinde yazdığı yazı ile saray iktidarı tabiriyle Cumhurbaşkanını kastederek uyguladığı politikalar nedeniyle idam edileceğini vurgulamak suretiyle onu tehdit ettiği, sanığın üzerine atılı suçu işlediği dosya kapsamında sabit olduğu belirtildi.  Mütalaada Mümtazer Türköne'nin “tehdit" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.   


Türköne'nin savunması


Türköne mütalaya karşı savunmasını hazırlaması için süre talep ederek şunları söyledi: Belirtmek isterim ki 28 Şubat tarihli Dolmabahçe mutabakatından bir ay sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu mutabakatı onaylamadığını söyleyerek mutabakata katılan hükümet üyelerini suçlamıştı. Bu sebeple benim yazımdaki sözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı söylenmiş sözler olarak nitelendirilmesi mümkün değildir" . Sanık Türköne'nin bir sonraki duruşmaya kadar savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.


İddianame


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede şüpheli Mümtazer Türköne'nin “Arınç Saray'ı Sur'daki tünellere sokuyor" başlıklı haberinde Cumhurbaşkanına yönelik tehdit suçunu işlediği  iddia ediliyor. İddianamede Türköne'nin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS