NATO 4. ve 5. madde nedir? NATO üyesi ülkeler Türkiye'nin çağrısıyla toplanıyor!

Video: NATO 4. ve 5. madde nedir? NATO üyesi ülkeler Türkiye'nin çağrısıyla toplanıyor!

İdlib’de yaşanan hain saldırı sonrası NATO anlaşmasının 4. ve 5. maddeleri gündeme geldi. Türkiye’nin çağrısı ile 4. madde kapsamında toplanma kararı alan NATO acil durum kapsamında bir araya gelecek. Peki, NATO 4. madde ve 5. madde tam olarak nedir?

NATO sözleşmesi kapsamında yer alan maddeler Suriye’de NATO müttefiki ülkeler arasında bulunan Türkiye’ye düzenlenen saldırı sonrasında bir kez daha gündeme geldi.


NATO üyesi ülkelere yapılan çağrı sonrası üye ülkelerin olağanüstü şekilde 4. madde kapsamında toplanması kararı alındı. Peki, NATO 4. madde ve 5. madde tam olarak nedir?


NATO ANLAŞMASI 4. MADDE İÇERİĞİ NEDİR?


Sözleşme kapsamında 4. madde içeriği şöyle: Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.NATO 5. MADDE İÇERİĞİ NE?


Anlaşma kapsamında 5. madde içeriği ise şöyle: Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS