Nazlı Ilıcak için gözaltı kararı

Nazlı Ilıcak için gözaltı kararı

Nazlı Ilıcak için gözaltı kararı

Darbe soruşturması kapsamında gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 42 gazeteci için gözaltı kararı verildi. Annesine seslenen Mehmet Ali Ilıcak ise "Bu duruş sana yakışmıyor, neredeysen gel, ifadeni ver" çağrısında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Paralel yapının medya ayağı ile ilgili bu sabah saatlerinde operasyonlar için düğmeye basıldı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın talebi üzerine FETÖ/PDY örgütünün medya ayağı kapsamında 42 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gazeteci Nazlı Ilıcak'ın İstanbul'daki evinde bulunamadığı belirtildi. Ilıcak'ın Bodrum'da olabileceğini değerlendiren İstanbul polisi, Muğla polisi ile temasa geçti. 

Ilıcak Bodrum'da aranıyor

Güvenlik güçleri darbe girişimi ardından hakkında yakalama kararı çıkartılan ve mobese kameraları görüntülerinden Bodrum'da olduğu belirlenen gazeteci Nazlı Ilıcak'ın bulunması için yazlığı ve akrabasının evi de olmak üzere gitmesi olası yerlerde arama yapılıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından '15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın Bodrum'daki yazlığında arama yapıldı. Ilıcak'ın, bugün saat 05.00'te, Bodrum'a giriş yaptığının mobese kameralarınca tespit edildiği belirtildi. Görevlilerin evine gittiği Ilıcak burada bulunamadı. Bahçevanının, Ilıcak'ın evine gelmediğini söylediği belirtildi.

Ayrıca Ilıcak'ın yakalanması için başlatılan çalışmalar kapsamında, Gündoğan Mahallesi'nde oturan akrabası işadamı S.I.'nın evini de kontrol edilip arandığı bildirildi. Bunun yanında yaz aylarında tatil yaptığı teknede de arama yapıldığı ancak Ilıcak'ın şu ana kadar bulunamadığı belirtildi. Sahil Güvenlik ekiplerinin Güvercinlik ve Göltürkbükü koylarındaki teknelerde, jandarma ve polis ekiplerinin de bulunabileceği ev ve tatil sitelerinde aramalarını sürdürüyor.

Mehmet Ali Ilıcak'tan annesine çağrı

Bu arada Nazlı Ilıcak’ın oğlu Mehmet Ali Ilıcak Medyaradar’dan Alev Gürsoy Cimin’e konuştu.

Mehmet Ali Ilıcak, "Annemle henüz konuşamadım. Tabii ki çok acı bir durum. Ben bir evladım, o da benim annem. Böyle bir süreçte ne söylenebilir ki? Annemin nerede olduğunu bilmiyorum, olay nedir, kendisi nerede ne yapıyor en ufak bir fikrim yok. Endişeleniyorum ben de. Zor bir durum" dedi.

Ilıcak, "Kaçtığı iddia ediliyor?" sorusuna ise, "Dilerim, inşallah doğru değildir bunlar. Benim tanıdığım Nazlı Ilıcak’a bu duruş yakışmıyor. Benim tanıdığım Nazlı Ilıcak’ın çoktan şu an orada olup ifadesini vermiş olması lazımdı. Ben şaşkınlık içindeyim" cevabını verdi.

Mehmet Ali Ilıcak, Alev Gürsoy Cimin'in "Bunu bekliyor muydunuz?" sorusuna ise, "Elbette. Her zaman bu konuda ben zaten şeffaf oldum. Duygularımı da çok kez ifade ettim. Onunla hep farklı yerlerde durduk, görüş ayrılığına düştük. En son twitterdan da yazmıştım kendisine, darbe girişiminin hemen ardından. Sonuçta bu bir süreç ve yaşanacak. İfadesi alınacak ve gelip vermesi lazım. Ben buradan sesleniyorum “gel; aslanlar gibi ifadeni ver.” De ki; ben bunlara destek vermedim.  Bu kaçmayla olmaz, kaçtığına da ihtimal veremiyorum. Benim tanıdığım Nazlı Ilıcak, cesurdur ve kaçmaz" cevabını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

42 kişiden 5'i gözaltına alındı

Darbe girişimiyle ilgili haklarında yakalama kararı çıkarılan aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 kişiden 5'i gözaltına alındı. İsimler şöyle: Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyit Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soruşturmayı İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü yürütüyor. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonlar sürüyor.

İşte gözaltı kararı bulunan gazeteciler

Abdullah Abdulkadiroğlu
Abdullah Kılıç
Ahmet Dönmez
Ali akkuş
Arda Akın
Nazlı Ilıcak
Bayram Kaya
Bilal Şahin
Bülent Ceyhan
Bülent Mumay
Bünyamin Köseli
Cemal Azmi Kalyoncu
Cevheri Güven
Cihan Acar
Cuma Ulus
Emre Soncan
Ercan Gün
Erkan Akkuş
Ertuğrul Erbaş
Fatih Akalan
Fatih Yağmur
Habib Güler
Hanım Büşra Erdal
Haşim Söylemez
Hüseyin Aydın
İbrahim Balta
Kamil Maman
Kerim Gün
Levent Kenes
Mahmut Hazar
Mehmet Gündem
Metin Yıkar
Muhammet Fatif Uğur
Mustafa Erkan Acar
Mürsel Genç
Selahattin Sevi
Seyit Kılıç
Turan Görüryılmaz
Ufuk Şanlı
Ufuk Emin Köroğlu
Yakup Sağlam
Yakup Çetin 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bülent Mumay'dan açıklama

Darbe soruşturması nedeniyle gözaltı kararı alınan 42 gazeteci arasında bulunan Bülent Mumay, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kimlik kartının fotoğrafını yayınlayan Mumay, "Üyesi olduğum tek örgüt budur. Ne başka örgüt bilirim, ne başka meslek. Savcılığa gidip yüz yüze de anlatacağım" dedi.

 11 isim yurtdışına çıkmış

Söz konusu listede bulunan isimlerden 11 kişinin yurtdışına çıktığı belirlendi. Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'u takip eden günlerde listedeki 8 ismin ülkeyi terkettiği, diğer 3 kişinin ise bu tarihten önce yurtdışına çıktığı tespit edildi.

Darbe girişiminden sonra ülkeyi terkeden isimler şöyle;

- Abdullah Abdülkadir
- Bilal Şahin
- Bülent Ceyhan
- Fatih Akalan
- Fatih Yağmur
- Kamil Maman
- Mahmut Hazar
- Selahattin Selvi


Darbe girişiminden önce ülkeden ayrıldığı belirlenen isimler ise şunlar;

- Ahmet Dönmez
- Turan Görüryılmaz
- Ufuk Emin köroğlu

2 gazeteci tutuklandı, 5'i serbest bırakıldı

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücedele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınıp adliyeye götürülen Yüksel Evsen, Aytekin Gezici, Taner Talaş, Hakan Bülent Yardımcı, Abdullah Özyurt ve Rıfat Söylemez ile Ali Pekmezci ilk olarak savcılıkta sorgulandı.

Savcılık aşamasında Hakan Bülent Yardımcı ve Rıfat Söylemez yurtdışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakılırken, Taner Talaş elektronik kelepçeyle ev hapsi, Ali Pekmezci ise adli kontrol şartı ile salıverildi. Tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Yüksel Evsen adli kontrol ile serbest bırakıldı.

Aytekin Gezici  ve Abdullah Özyurt tutuklandı

Gazetecilerden Aytekin Gezici ile Abdullah Özyurt ise tutuklandı. Ayrıca soruşturma kapsamında eski Cihan Haber Ajansı Adana Temsilcisi Bilal Öğütçü aranıyor.