hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Necmiye Alpay hakim karşısına çıktı

  Necmiye Alpay hakim karşısına çıktı
  expand
  KAYNAK DHA

  Kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Ayşe Necmiye Alpay ve gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada 5'er yıl hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye kararına rağmen cezaevinde kalacak

  İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, başka suçtan tutuklu Ayşe Necmiye Alpay ve İnan Kızılkaya katıldı.

  Mahkemeye iki sayfalık dilekçe sundu

  Mahkemeye 2 sayfalık yazılı ifade veren Necmiye Alpay, Özgür Gündem  gazatesi'ne, 2016 Mayıs ayında başlatılan "24 saatlik nöbetçi yayın yönetmenliği"  kampanyasına katıldığını söyledi. Amacının ne şuç işlemek ne de terör propagandası yapmak olmadığını belirten  Alpay, "Amacım sadece basın ve ifade özgürlüğünü savunmaktır. Söz konusu olan  bir suç edimi değil, bir Voltaire edimidir. Yani davasıdır. Kaldı ki ömrümün son 35 yılında basın ve ifade özgürlüğünün taşıdığı hayati öneme yakından tanıklık etmiş bulunmaktayım" dedi.

  Dilbilimci Necmiye Alpay: "TDK Başkanı haklı fakat..."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Sosyalizm ifade özgürlüğünün yokluğundan dolayı yıkılmıştır"

  Türkiye'nin Kürt sorununun biriken özgürlük yoksunluğundan patlak verdiğini belirten Alpay, "Sosyalizm ifade özgürlüğünün yokluğundan dolayı yıkılmıştır. Sembolik olarak 1 günlüğüne ifa etmiş olduğum genen yayın yönetmenliği  sıfatının şartları oluşmamıştır. Bizler sadece basın ve ifade özgürlüğü için bu şekilde davrandık. Ayrıca başka bir mahkemede adı geçen gazetede danışman sıfatıyla bulunduğun için tutuklanmış bulunmaktayım. Bununda bir tezat olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şekilde atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum. Duruşmadan vareste (uzak) tutulmayı talep ediyorum" dedi.

  Kadınlardan TDK'ya "müsait" tepkisi

  "Tamamen ifade özgürlüğü kapsamında hareket ettik"

  Sanık İnan Kızılkaya ise suçlamarı kabul etmeyerek "Biz gazeteci olarak güncel, sosyal ve siyasi gelişmeleri içeren yazıları toplumu bilgilendirmek için yazdık. Tamamen ifade özgürlüğü kapsamında hareket etik. Beraatimi istiyorum. Duruşmadan vareste tutulmayı talep ediyorum" dedi. İnan Kızılkaya Hakkında verilecek kararın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isterken, Necmiye Alpay istemedi. Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. Dilbilimci Ayşe Necmiye Alpay, 13 Haziran 2016 tarihinde, kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinin ana davası kapsamında tutuklanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uyurkulak: Basın ve ifade özgürlüğü suç değildir

  Gazeteci ve yazar Murat Uyurkulak da gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ile birlikte hakim karşısına çıktı. 20 yıldır gazetecilik yaptığını ve meslek gereği savaşları yakından takip ettiğini belirten Uyurkulak, şunları söyledi:

  "Dış haberciyim. Çalıştığım gazetelerin sayfalarında yerle bir edilmiş şehirlerin fotoğraflarını yayınladım. Grozni, Gazze, Beyrut, Bağdat, Halep... O görüntülerin hiçbirinin bugünkü Sur'dan, Şırnak'tan, Nusaybin'den, Cizre'den farkı yoktu. Sorunların şiddetle değil müzakereyle çözüleceğine inandım. Romanlar, hikayeler yazdım hepsinde barış kardeşlik ve özgürlüğü savundum. Gazetecilik toplumsal sorumluluk meselesidir benim için. Farklı düşüncelerin dile getirilebilmesi için elinden geleni yapar. Bu minvalde, Türkiye'nin en yakıcı sorunu olan Kürt sorununda farklı seslerin ve fikirlerim duyulabilmesi için Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmayı bir gazetecilik ve yazarlık sorumluluğu gördüm. Baskı gören hangi medya organı olursa olsun benzer bir dayanışmayı sergilemekten geri durmayacağım. İfade ve basın özgürlüğünün suç olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu bir suçsa, bu suçu ömrümün geri kalanında da işlemeye devam edeceğim."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suçlamaları kabul etmeyen Uyurkulak, beraatini talep etti.

  Uyurkulak'ın avukatlarından Hürrem Sönmez de savunmasında, iddianameyi yazan savcının FETÖ üyeliğinden yargılandığını ve bu yargılamanın yapılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Sönmez, Uyurkulak'ın beraatini talep etti. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 14 Şubat'a erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow