Noel Baba protestosuna soruşturma yok

Noel Baba protestosuna soruşturma yok

Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Alperen Ocakları'na bağlı bir grubun, yılbaşı kutlamalarını protesto etmek için temsili 'Noel Baba'nın başına silah dayamasına soruşturma açılmadığı kaydedildi.

Nazilli'de Alperen Ocakları üyesi efe kıyafeti giyen bir grup genç, geçen 28 Aralık'ta Belediye Meydanı'na getirdikleri temsili Noel Baba'yı önce darp etti, sonra da başına silah dayadı. Vatandaşların şaşkın bakışları altında gerçekleşen eylem, efelerin zeybek oynamasıyla sona erdi.


İşte saat saat Reina'daki terör saldırısında yaşananlar


Alperen Ocakları Aydın İl Başkanı Burak Yaşar eylemin ardından yaptığı açıklamada, "Tamamen Hıristiyan adetlerince Noel kutlanmasının karşısında olduğumuzu, bizim kendi manevi olarak, milli olarak bayramlarımızın nasıl kutlanması gerektiğini hatırlatmak amaçlı böyle bir organizasyon düzenledik" dedi.


Yapılan şiddet içerikli eylem tepkilere neden olurken, eylemle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmadığı belirtildi.


Serbest bırakıldılar


Aydın'ın Nazilli ilçesinde yılbaşı kutlamalarını protesto etmek için temsili "Noel Baba"nın başına silah dayanması olayıyla ilgili gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı.


Alınan bilgiye göre, 29 Aralık'ta Nazilli'de Alperen Ocakları üyesi bir grup gencin Belediye Meydanı'nda yılbaşı kutlamalarını protesto etmek için temsili "Noel Baba"nın başına silah dayamasına ilişkin dün, Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığınca TCK'nın 216. maddesinin "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" hükümleri çerçevesinde soruşturma başlatıldı.


Terörle Mücadele ekiplerince önceki gün aralarında Alperen Ocakları Aydın İl Başkanı Burak Y'nin de bulunduğu İ.Y, Ö.F.K, E.K, A.Ö, A.Y, M.H. M.A. gözaltına alındı. Haklarında gözaltı kararı olan fakat önceki gün adreslerinde bulunmayan M.F.U, D.S ve M.Z.S ise bugün kendileri emniyet müdürlüğüne gitti.


Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS