Numan Kurtulmuş: Vize serbestisi görüşmeleri devam ediyor

Numan Kurtulmuş: Vize serbestisi görüşmeleri devam ediyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Avrupa Birliği (AB) ile Geri Kabul Antlaşması ve Vize Serbertisi ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Kurtulmuş, "Türkiye olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik, Geri Kabul Antlaşması ve buna bağlı olarak vize serbetisinin sağlanması için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Şimdi sorumluluklarını yerine getirme sırası AB'dedir. Bu çerçevede, AB'nin net, açık bir şekilde hareket edeceğini, verdikleri sözleri yerine getireceğini ümit ediyoruz. Hiçbir mazeretin, hiçbir 'ama' ve 'fakat'ın arkasına sığınmaksızın Türkiye ile karşılıklı mutabık kalınan husularda Avrupa'nın da mutabakatın gereğini yerine getireceğini ümit ettiğimizi ifade etmek isterim" dedi.


MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR


Kurtulmuş, Geri Kabul Antlaşması'nın askıya alınması şu anda gündemde olmadığını dile getirerek şöyle devam etti, "Ama sonuç itibariyle Türkiye, AB ile müzakereye devam ediyor, biz sonuç elde etmek istiyoruz. 2013'te verilen sözler var, sadece şunu söyleyebilirim. Türkiye'nin ciddiyetinin Avrupa için ne kadar önemli olduğunu, Türkiye'den Avrupa'ya giden göçmen sayısındaki azalmadan bellidir. Vize serbestisi AB için de faydalıdır. Yapılan müzakere ciddi bir müzakeredir, ne Türkiye'nin iç siyasetinin konusudur ne de AB'nin iç siyasetinin konusudur. AB Komisyonu ile görüşmeler devam etti, devam edecektir."


"ŞEHİRLERİN TAŞINMASI İLE İLGİLİ KONU GÜNDEMİMİZDE DEĞİLDİR"


Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şehir merkezlerinde biten operasyonların ardından imar ve inşa süreci için çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, "Şehirlerin yeniden imar ve inşası ile ilgili süreç devam ediyor. Bütün raporlar önümüze geldi, bunları müzakere ettik. Terörden temizlenen şehirlerle ilgili, zarar-ziyan tespitinden o şehrin yeniden imarıyla ilgili bütün çalışmalar sürdürülüyor. Bazı şehirlerin taşınması ile ilgili konu gündemimizde değildir. Terörle mücadele, bütün terör örgütleri Türkiye'ye zarar veremeyecek hale gelene kadar kararlılıkla devam edecektir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS