hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ODTÜ'ye verilen söz tutuluyor

  ODTÜye verilen söz tutuluyor
  expand

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde yapımı süren Bilkent Şehir Hastanesi Kampüsü’ne ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla üniversite yanından geçirilecek yol için kaldırılan ağaçlara karşılık çeşitli tür ve boylarda 18 bin fidan ve ağaç dikimine başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ODTÜ Rektörlüğü ile koordineli olarak gerçekleşen dikim çalışmaları kapsamında yol için kesilen ve nakledilen 3 bin 697 ağaç yerine protokolde öngörülen iki katın üstünde 18 bine yakın yeni ağaç dikimi gerçekleştirilecek. Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar, daha önce Başkan Melih Gökçek’in de “Protokolde iki katı ağaç dikimi öngörülmesine rağmen biz 4 katından fazla dikeceğiz” sözlerine paralel şekilde temin çalışmalarına başladıklarını söyledi. Üçpınar, “Söz konusu yol için ömrünü doldurmuş, cılız ve az yapraklı toplam 3 bin 400 ağacı kestik, ayrıca taşınabilir durumda olan 297 ağacı da naklettik” dedi.


  Ağaç dikim çalışmalarını ODTÜ Rektörlüğü ile sürekli görüş alışverişinde bulunarak yürüttüklerini ve Rektörlüğün isteği doğrultusunda gösterilen yerlere dikimi için de ağaçları temin etmeye başladıklarını kaydeden Üçpınar, “Başladığımız temin çalışmalarının ardından ilk etapta 14 bin 900 adet ağaç ve fidanı, parti parti ODTÜ Rektörlüğüne teslim ediyoruz” dedi.


  Üçpınar, rektörlüğün istediği özellikteki 14 bin 900 adet ağacın cinslerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:
  “Arazideki taşlı bölgeye 8 bin Toros sediri, bin 500 meşe, bin dişbudak, yolun her iki tarafında Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan kısma 8 metre aralıklarla bin 200 çınar, yine yolun her iki tarafında Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan kısmına 3 metre aralıklar halinde 3 bin 200 iğde.”
  Bilkent Şehir Hastanesi bölgesi trafiği başta olmak üzere Başkent trafiğine büyük rahatlık kazandırması planlanan, ODTÜ arazisinden geçirilecek yol için Ankara Valisi Ercan Topaca’nın koordinasyonunda Başkan Gökçek ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök arasında protokol imzalandığını hatırlatan Vedat Üçpınar, şunları söyledi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  “Bu protokolde yol için kesilen veya nakledilen ağaçların iki katı yeni ağaç dikimi öngörülmüştü. Ancak Başkanımız Melih Gökçek’in de talimatlarıyla biz bunun kat be kat fazlasını dikmek için çalışmalara başladık. Bu kapsamda Orman Bakanlığı, Rektörlük ve bizim uzmanlarımızın da tespit tutanakları doğrultusunda kesilen veya nakledilen toplam 3 bin 697 ağacın yerine yine tutanakla 18 bine yakın yeni ağaç dikimi gerçekleştireceğiz. Hepsi de Rektörlüğün belirlediği yerlere onaylı şekilde dikilecek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow