Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Bu yıl çift atama olacak mı?

Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Bu yıl çift atama olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN TÜRK ekranlarında öğretmen atamaları ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Atamaların çift mi tek mi yapılacağı konusuna da değinen Bakan Selçuk, “daha çok öğretmen atanması noktasında gereken çalışmaları yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Peki, öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, atamalar çift mi olacak?

CNN TÜRK ekranlarında önemli konular hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimden, öğretmen atamalarına kadar birçok konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Yeni bir karar alınmaması durumunda yüz yüze eğitimin yine aşamalı bir şekilde 15 Şubat’ta gerçekleşebileceğini belirten Bakan Selçuk iki hafta önceden bu tablonun netleşeceğini belirterek “Bilim Kurulu'yla yapacağımız görüşmelere bağlı olarak da bunlardan hangisinin hayata geçeceğini de yaklaşık 10 gün önce paylaşmış oluruz." dedi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS’ye katılan öğretmen adayları geçtiğimiz günlerde puanlarını öğrenmiş ve atama takvimi için bekleyişe geçmişti.

CNN TÜRK ekranlarında açıklamalar yapan Bakan Selçuk, son 5-6 seneye bakıldığında atamaların farklı tarihlerde açıklandığı, Bakanlığın bu konuda tek başına karar alma durumunda olmadığını, bunun genel mali politikalarla ve bütçe disipliniyle ilgili bir konu olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Öğretmen atamalarıyla ilgili kurum ve kuruluşlar ile Maliye Bakanlığıyla çalışmalarımız, görüşmelerimiz sürüyor. Neticelendiği gün değil dakika bunu zaten paylaşırız." dedi.

ÇİFT ATAMA OLACAK MI?

2020'de 41 bin, 2019'da 40 bin civarında öğretmen alımı yaptıklarını hatırlatan Selçuk, "Dikkat edilirse kamudaki kadroların en fazlasını hep Milli Eğitim alıyor. Yine öyle olacağı konusunda Türkiye'nin bir teamülü var ancak bunun ne olacağının genel bütçe içerisinde bir karara bağlanması lazım. 'Hangi bakanlığa ne kadar kadro verilecek?' bunun kabinede belirlenmesi ve belirleme sonucunda bir genel açıklama yapılması gerekiyor. Çift ya da tek atama olacağı da burada belli olacak. Atamalar üzerinde epeydir çalıştığımız bir konu. Yakın zamanda bir çözüm üretmeyi elbette çok istiyorum. Arkadaşlarımız bu atamanın yüksek olmasını bekliyor. Çabamız şu yönde, daha çok öğretmen atanması noktasında gereken çalışmaları, hazırlıkları yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

MÜLAKATLAR NASIL YAPILACAK?

"Mülakatların salgın şartları ya da kışın yapılması durumunda her ilde yapılması mümkün olur mu?" sorusu üzerine Selçuk, mülakatların nasıl yapılacağının salgının durumuna bağlı olduğunu, belli dönemlerde kontrollü olarak yapabilecekleri mülakatların riskine bakacaklarını, bunu yüz yüze yapmaktan çekinmeyeceklerini, duruma göre de erteleyebileceklerini ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS