Okul müdürünün istismarı Meclis'e taşındı

Okul müdürünün istismarı Meclis'e taşındı

Ankara'nın Haymana ilçesinde okul müdürünün 100 öğrenciyi istismar etmesi Meclis gündemine taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ankara'nın Haymana ilçesinde 100 öğrencinin okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasını meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili hazırlanan önergede, "Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi'ne 2014 yılında atanan Okul Müdürü S.K.'nın öğrencilere okulun pansiyonunda cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu iddiası, 100 civarında öğrencinin Başbakanlık İletişim Merkezi'ne başvurmasıyla gazeteci Serbay Mansuroğlu tarafından haberleştirilmiştir" denildi.

'Kamu çalışanları eğitim almış olmalı'

İstismara maruz bırakılan çocukların BİMER gibi bir sisteme ulaşmasının oldukça zor olduğu kaydedilen önergede, "Daha önce de pek çok kez ifade ettiğimiz gibi, her çocuk, istismara uğradığında kolaylıkla başvuracağı bir sistem olduğunun farkında olmalı, ilk şikayetten son ana kadar çocukla görüşen her kamu çalışanı, çocuk pedagojisi konusunda eğitim almış olmalıdır. Bir diğer konu, öğretmenler başta olmak üzere, çocuklarla çalışan herkesin istismar karşısında yapılması gerekenlerin bilincinde olması, her türlü baskıdan azade biçimde konuyu gerekli yerlere bildirme sorumluluğunu taşımasının önemidir" diye kaydedildi.

Önergenin devamında şunlara yer verildi:

"Haymana'da en az 100 çocuğu etkileyen bu olayda, büyük bir ihmal daha mevcuttur. Cinsel istismarla suçlanan kişinin daha önce de ceza aldığı, Edirne'de benzer bir olay yaşandığı ve memleketine sürgün gittiği; buna rağmen okul müdürlüğü yapmaya devam ettiği iddia edilmektedir. Bu durum da, çocuklarla çalışan kişilerin geçmişlerinin incelenmediğini veya önemsenmediğini göstermektedir. Özellikle son bir yılda kamuoyunda çocuk istismarına karşı önemli bir duyarlılık oluşturmuş; ne var ki hükümet, bu duyarlılığın karşısında bütünlüklü bir politika geliştirememiştir. Çocuk Hakları Daimi Komisyonu dahi halen kurulmamıştır. Diğer yandan ise Nizip'ten, Antalya'ya, Trabzon'a hemen her ilimizde son bir yılda pek çok ağır istismar olayı basına yansımıştır. Bu durum, Türkiye'de çocuk istismarına karşı bütünlüklü bir politika geliştirene kadar, çocuk istismarını önlemek amacıyla çalışacak bir Araştırma Komisyonunun aciliyetini ortaya koymaktadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS