Okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı’ndan son dakika açıklama!

Okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı’ndan son dakika açıklama!

Okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından konuyla ilgili son dakika açıklama yapıldı. Peki, Corona virüsü nedeniyle okullar önce uzaktan eğitime geçmiş ardından da kapanmıştı. Peki, okullar açılacak mı? İşte, ilkokul, ortaokul ve lise tarihiyle ilgili yapılan son dakika açıklaması…

Corona virüsü vaka sayısında yaşanan artış beraberinde tedirginliği artırıyor. Süreç içerisinde en çok merak edilip araştırılanlar arasında ise “Okullar açılacak mı?” sorusunun cevabı yer alıyor. Peki, okullar açılacak mı? İşte, Bilim Kurulu sonrası alınan kararlar ve son olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan gelen önemli mesaj…

OKULLAR AÇILACAK MI?

Geçtiğimiz Çarşamba günü toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan Eğitimin 31 Ağustos’ta başlayacağını yüz yüze eğitimin ise 28 Eylül’den itibaren kademeli olarak başlayacağını söyledi. İşte Selçuk açıklaması:

“31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor."

TWITTER’DAN ÖNEMLİ MESAJ

Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bir bakan olarak değil, bir 'öğretmen' olarak yazdığını bildirdi.

Paylaşımının okunmasını isteyen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Eğitim; çocuğun iç çekişini, kahkahasını, 'Öğretmenim!' deyişini duyarak, saçını okşayarak, omzuna dokunarak, kaş göz işaretiyle çaktırmadan uyararak, birlikte eğlenerek ve teneffüste üşümesin diye montunun önünü kapatarak yapılır. Uzaktan eğitimde bunlar yok, olmayacak da... Uzaktan eğitime biz her detayıyla hazırız ve en iyisini yapacağız ama sınıf ortamının, okul ikliminin ruhunu ekranlara üfleyemeyiz. Ne yapsak eksik kalır. Bu yüzden bizim eğitim öğretimi layıkıyla devam ettirebilmek için okullara dönmemiz, yüz yüze eğitime başlamamız lazım. Yüz yüze eğitime 21 Eylül’de başlayabilmemiz sizin elinizde. Gece gündüz çalışıyoruz. Teneffüste oynanacak temassız oyunlar bile hazır. Detaylara bu kadar titizlikle hazırlandığımız bu süreçte hâlâ maskesiz ve mesafeyi hiçe sayan insanlar görmek bizleri derinden üzüyor. 'Okulları birlikte açacağız' derken samimiyiz, sizleri bu sorumluluğa ortak olmaya çağırıyoruz. Sizsiz başaramayız. Lütfen maske takın, mesafenizi koruyun ki okulları açıp işimizi yapabilelim, çocuklar okullarına kavuşsun. Çocuklarımız ve öğretmenlerimiz adına rica ediyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS