Okullar ne zaman açılacak? 2019 yaz tatili bitiş tarihi

Okullar ne zaman açılacak? 2019 yaz tatili bitiş tarihi
Bakan Selçuk: Tatil, ekran karşısında yaşanacak bir hadise değil

Geçtiğimiz Cuma günü karnelerin verilmesiyle birlikte 3 aylık yaz tatili resmen başladı. 13 Hafta sürecek yaz tatilinin ne zaman sona ereceği öğrenci ve veliler tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili süresinin kısalacağını söylemişti. Peki, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim döneminde okullar ne zaman açılacak? İşte merak edilen soruların cevabı…

2018 – 2019 Eğitim ve Öğretim Yılı 14 Haziran Cuma günü karnelerin verilmesiyle birlikte sona erdi. Yaz tatiline çıkan öğrenciler ve velileri yaz tatilinin sona ereceği tarihi araştırıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada bundan böyle yaz tatili süresinin kısalacağını söyledi. Peki, 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi ne zaman başlayacak? Yani ilkokul, ortaokul ve liseler ne zaman açılacak? İşte merak edilen soruların cevabı…


YAZ TATİLİ KISALIYOR!


Milli Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni düzenlemeyle ilgili detayları anlattı.


Buna göre, 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.


2019 YAZ TATİLİ NE ZAMAN BİTECEK?


Yaz tatili süresi düşürüldü. Ancak yeni düzenleme 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Dönemiyle birlikte tekili olmaya başlayacak. Yani bu yıl yaz tatili yine 13 Hafta olarak uygulanacak. Ve yaz tatili 9 Eylül günü sona erecek.


OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?


Okulların açılış tarihinde tek değişiklik ise birinci sınıfların okula başlama tarihiyle ilgili. Tüm birinci sınıflar için eğitim ve öğretim dönemi 2 Eylül’de başlayacak. Diğer sınıflar ise 9 Eylül tarihinde derse başlayacaklar.


YENİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ARA TATİLLER


Yeni Eğitim Sistemi ile birlikte Nisan ve Kasım aylarında eğitim ve öğretime bir hafta ara verilecek.


İşte yeni eğitim sisteminde tatil tarihleri:


• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.


• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.


(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)


• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.


• Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.


(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)


• İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.


• 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.


(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)


• 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS