Okulların açılış tarihi ne zaman? Bu yıl okullar açılacak mı? İşte Bakan'ın açıklaması

Okulların açılış tarihi ile ilgili ilk bilgilendirme geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. Koronavirüs tablosunda yer alan vaka sayısı verilerine göre süreç yaklaştıkça yeniden değerlendirmeler yapılacak. Alınan tedbirler kapsamında il bazlı değişiklikler de olabilecek. Peki, okullar ne zaman açılacak, belirtilen tarih olan 31 Ağustos’ta okullar açılır mı?Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda okulların ne zaman açılacağı ile ilgili oldukça önemli bir açıklamada bulunmuştu. Verilerin değerlendirildiği belirten Bakan Selçuk, yeni bir gelişme yaşanmaması durumunda okulların açılabileceği tarihi 31 Ağustos olarak belirtmişti.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları şöyle: Bilim Kurulu ile istişare yaparak karar veriyoruz. Okulların açılacağı hafta ne olacağı bilinmez.

Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı'nın, Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler, o tarihte açılıp açılmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ama bugünden bunun beklenmesi doğru değil.

31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekten ortaya koymak, gerçekleştirmek istiyoruz ve şartlar el verirse bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

Tüm planlarımızı buna göre yaptık, aylardır hazırlanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın genel olarak tüm sektörler için hazırladığı rehberler söz konusu. Ama eğitim-öğretim ortamları için bunun biraz daha özelleştirilmesi gerek. Çok uyumlu bir çalışma yapıyoruz.

Son 1 hafta içinde defalarca çalışmamız oldu, bunun teknik altyapılarını ortaya koyabilmemiz için.

31 AĞUSTOS’TA OKULLAR AÇILIR MI?

Şayet okullar gerekli şartlar sağlanırsa 31 Ağustos'ta açılabilir denilirse biz bunu açarız, hiçbir sorun olmaz.

Denilirse ki, 'Bir süre açmayın... Uzaktan eğitime devam edin' Biz uzaktan eğitime hazırız, hiçbir problemimiz yok.

Eğer denirse ki 'Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve azaltılmış ders saatleriyle, karma model deneyin..." biz buna da hazırız. Verilere bakar o tabloya göre hareket ederiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS