Okullar ne zaman açılacak? MEB 31 Ağustos’ta okulları açacak mı?

Okullar ne zaman açılacak? MEB 31 Ağustos’ta okulları açacak mı?

Okulların açılacağı tarih ile ilgili çalışmalar sürüyor. 2020-2021 eğitim öğretim döneminin koronavirüs önlemleri altında başlaması beklenirken alınacak her türlü tedbir detaylı bir şekilde araştırılıyor. Peki, bu yıl okullar ne zaman açılacak, eğitim nasıl olacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi uzaktan eğitim şeklinde devam etmişti. Öğrenciler yine aynı şekilde LGS ve YKS sınavlarını önlemler altında gerçekleştirmişti. Peki, virüsle mücadelede olumlu rakamların gelmeye başlamasıyla birlikte bu durumun eğitim hayatına yansıması nasıl olacak?

OKULLAR 31 AĞUSTOS’TA AÇILACAK MI?

3 model için hazır olduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları şöyle: Bilim Kurulu ile istişare yaparak karar veriyoruz. Okulların açılacağı hafta ne olacağın bilinmez.

Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı'nın, Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler, o tarihte açılıp açılmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ama bugünden bunun beklenmesi doğru değil.

31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekten ortaya koymak, gerçekleştirmek istiyoruz ve şartlar el verirse bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

Tüm planlarımızı buna göre yaptık, aylardır hazırlanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın genel olarak tüm sektörler için hazırladığı rehberler söz konusu. Ama eğitim-öğretim ortamları için bunun biraz daha özelleştirilmesi gerek. Çok uyumlu bir çalışma yapıyoruz.

Son 1 hafta içinde defalarca çalışmamız oldu, bunun teknik altyapılarını ortaya koyabilmemiz için.

“GEREKLİ ŞARTLAR SAĞLANIRSA 31 AĞUSTOS’TA AÇILABİLİR”

Şayet okullar gerekli şartlar sağlanırsa 31 Ağustos'ta açılabilir denilirse biz bunu açarız, hiçbir sorun olmaz.

Denilirse ki, 'Bir süre açmayın... Uzaktan eğitime devam edin' Biz uzaktan eğitime hazırız, hiçbir problemimiz yok.

Eğer denirse ki 'Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve azaltılmış ders saatleriyle, karma model deneyin..." biz buna da hazırız. Verilere bakar o tabloya göre hareket ederiz.

 

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS