hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Operasyonların yeni karargahı: Başbakanlık Koordinasyon Merkezi

  Operasyonların yeni karargahı: Başbakanlık Koordinasyon Merkezi
  expand

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu'nun başında olduğu Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kuruldu. Suruç saldırısı sonrasında oluşturulan ve tüm kurumlardan üst düzey temsilcilerin görevli olduğu merkez, IŞİD'e yönelik hava saldırısının da karagahı işlevini gördü. Terör olayları ve operasyonlara ilişkin tüm gelişmeler merkezden izlenip, koordine edilecek ve kamuoyu bilgilendirilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  IŞİD hedeflerine yönelik F-16 bombardımanı, Suruç'taki canlı bomba saldırısının ardından oluşturulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yönlendirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu'nun başında olduğu operasyonun karargahı konumundaki Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, terör olayları ve operasyonlara ilişkin tüm gelişmeleri izleyip, koordine edecek ve kamuoyunu bilgilendirecek.

  Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vurdu

  Suruç'taki Amara Kültür Merkezi'ne düzenlenen canlı bomba saldırısının ardından, 20 Temmuz'da oluşturulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nde, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, AFAD Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan üst düzey temsilciler yer aldı.

  Bugün, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçaklarla IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen operasyon da Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından koordine edildi.

  Koordinasyon Merkezi, ayrıca Suruç patlamasında vefat edenlerin kimliklerinin tespiti, ailelerine teslimi ve defin işlemleri, failin belirlenmesi işlemleri, 22 Temmuz'da Ceylanpınar ilçesinde 2 polisin, dün Diyarbakır'da 1 polisin şehit edilmesi ve 1 polisin yaralanması olaylarının takibi ile Kilis'te, Suriye'den IŞİD'ce yapılan saldırı sonucu 1 askerin şehit edilmesi ve 2 askerin yaralanması olaylarının takibini ve alınan tedbirleri de koordine ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir çok ilde IŞİD-PKK operasyonu

  Başbakanlık kaynakları, Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nin 24 saat esasıyla görev yaptığını ve kamuoyunu bilgilendirme sürecini de yerine getirdiğini belirtti.

  IŞİD'e yönelik hava saldırısına ilişkin Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada ise, Suriye sınırları içindeki hedeflere yönelik bir operasyon gerçekleştirildiği belirtilirken, 03.12'de 3 F-14'le IŞİD'e ait 3 hedefin 4 güdümlüğü bombayla vurulduğu ve uçakların 04.24'te üslerine döndüğü açıklandı.

  Asker teyakkuzda! Militanların telsizlerine takılan o bilgi...

  Hava operasyonuna ilişkin açıklama

  "Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu başkanlığında 23 Temmuz tarihinde Çankaya Köşkü’nde yapılan Güvenlik Toplantısı’nda sınırımızda yaşanan IŞİD saldırısı değerlendirilmiş ve alınacak güvenlik önlemleri kararlaştırılmıştır.

  Bu çerçevede, Türk Silahlı Kuvvetleri milli imkan ve kabiliyetler ile Özel Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde IŞİD'e ait Suriye sınırları içindeki hedeflere dönük bir operasyon gerçekleştirmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat 03:12’de Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığı’ndan 3 F-16 havalanmış, 03:40 - 03:53 arasında icra edilen hava harekatı ile IŞİD terör örgütüne ait 3 hedef vurulmuştur. Daha önceden belirlenen 2 karargah ve 1 toplanma noktasına 4 güdümlü bomba atılmıştır. Uçaklarımız 04:24’te üslerine intikal etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ulusal güvenliğini korumak için gerekli önlemleri almakta kararlıdır. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ve ilgili kurumlar tarafından kamuoyu süreçle ilgili bilgilendirilecektir."

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow