hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oruca nasıl niyet edilir? 24 Nisan Ankara, İzmir İstanbul imsak saati

  Oruca nasıl niyet edilir 24 Nisan Ankara, İzmir İstanbul imsak saati
  expand

  2020 Ramazan ayının ilk sahuruna kalkıldı. İmsak saatinin gelmesiyle birlikte bu yıl Ramazan ayında tutulacak ilk oruç için niyet edilecek. Peki, oruca nasıl niyet edilir? İşte, merak edilen sorunun cevabı  ve 24 Nisan Ankara, İzmir, İstanbul imsak saati…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İmsak saati ezanının okunmasıyla birlikte Ankara, İzmir ve İstanbul dahil olmak üzere yurdun her köşesinde 2020 Ramazan ayında ilk oruç için niyet edilecek.  Bu gece ilk sahura kalkıldı. Peki oruca nasıl niyet edilir? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Namaz saatleri Ankara, İzmir ve İstanbul imsak saati ve “Oruca nasıl niyet edilir sorusunun cevabı…

  ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

  İbadetin önemli unsurlarından biri niyettir. Niyet, ibadetin kabulunun ön şartı olarak görülmektedir. Buradan yola çıkarak niyetsiz amellerin ibadet değeri kazanmayacağını söyleyebiliriz. Niyetin kalben olması önemlidir. İbadete başlamadan önce kişinin inanarak, bilinçli bir şekilde niyet etmesi gerekir. Burada niyetinizi dillendirmeniz, niyetinizin dışa vurumudur. Oruçta da aynı şekilde kalben niyet etmek gerekir. Ancak niyet her zaman dille olmaz.

  Oruç için niyet vakti akşam namazı vaktinin gelmesiyle başlar. Kimi zaman sahura kalkar ancak dille niyet etmeyi unuturuz. Bu durumda sahura kalkılması fiili bir niyettir. Niyetinizi yaptığınız fiille belli edersiniz. Öte yandan sahurdan önce niyet eden kişi sahura kalkamasa bile bir bilinç içindeyse niyetli sayılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yani dille niyet etmeyi unutmuş olmak kabul edilebilir kişi aklına geldiği anda niyetini sözlü olarak da yapabilir. Öte yandan Ramazan’ın her günü için niyet edilmesi gerekir. “Niyet ettim Allah rızası için yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet oruç tutmak isteyen kişiler için yeterlidir.

  24 Nisan Ankara, İzmir ve İstanbul imsak saati kaç?

  ANKARA İMSAK SAATİ: 04.18

  İSTANBUL İMSAK SAATİ: 04.29

  İZMİR İMSAK SAATİ: 04.46

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow