ÖSYM 2017 YGS sonuçları ile ilgili açıklama yaptı "Sonuçlar bugün açıklanacak"

ÖSYM 2017 YGS sonuçları ile ilgili açıklama yaptı "Sonuçlar bugün açıklanacak"

YGS sonuçları ile ilgili Hürriyet Gazetesine özel bir açıklama yapan ÖSYM sonuçların bugün muhakkak açıklanacağı duyururken gecikmenin veri girişindeki yavaşlamadan kaynaklı olduğunu belirtti. Kurumun ana sayfasında yoğunluktan ötürü yavaşlama meydana gelirken sonuçlar kurumun belirlediği link üzerinden adaylara duyurulacak. YGS sonuçları için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi devam ederken, kurum her an sonuçları açıklayabilir.

YGS sonuçları ile ilgili özel bir açıklama yapan kurum 28 Mart tarihinde sonuçların muhakkak açıklanacağı belirterek adaylardan siteye yüklenmemeleri konusunda yardım beklediklerini duyurdu. AİS sayfasından da sonuçlara ulaşabilecek öğrenciler kurumdan yapılacak son dakika açıklamasını bekliyor. Peki AİS sayfasında ne tür işlemler yapılabilmektedir? Öğrenciler sonuçları öğrendikten sonra baraj puanı ve puan hesaplamayı etkin bir şekilde kullanabilecek. LYS'ye dair bilgiler ve en çok tercih edilen üniversiteler haber içeriğimizde yer alacaktır. 


AİS SAYFASINA GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZBireysel sınav başvurusu ,sınav giriş yerleri ile giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme ,tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemlerini günün her hangi saatinde internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak uygulamadan yararlanabilirler.


Sonuçlar saat kaçta açıklanacaktır?


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi sonuç saatini kamuoyuna bildirmemiştir. Sonuç tarihini sınav takviminde 28 Mart 2017 tarihi olarak göstermiştir. Sonuçlar bugün 14:00 ila 17:00 arası açıklanması bekleniyor.


SONUÇ SAYFASINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


KURCALA EKİBİNDEN GÜLDÜREN MEMUR HİKAYELERİEn çok merak edilen soru: Puan hesaplamaları nasıl olacaktır?


Sınavda testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirilecek. Adayların Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecek:


4 yanlış 1 doğru sistemi


Sınavda tüm testlerde toplam 160 soru bulunuyor. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak. Lise son sınıfta okuyan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.


Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.Sınavdan sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.


Sınav sonuçlarında TABLO-1B'nin önemi nedir?


Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1B’deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacak. AYGS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların testlerden en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir.


AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacak. AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden 5 ham puan alan adayların 150 YGS puanı, 8 ham puan alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacak.


Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler, YGS Sosyal Bilimler Testi’nde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutularak, Felsefe alanından 5 soruyu cevaplandıracaklar. 2017-YGS Sosyal Bilimler Testi’nde toplam 45 soru var.


Öğrenciler geçen sene hangi üniversiteleri tercih etti?


Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) geçen yıl hizmete sunduğu ve 2,5 milyonun üzerinde adayın ziyaret ettiği üniversite tercih rehberi Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) verilerine göre, geçen yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında en çok ‘hukuk’, ‘tıp’ ve ‘diş hekimliği’ programlarını inceledi. YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yükseköğretime Geçiş Sınavı  ve Lisans Yükseltme Sınavı’na (LYS) hazırlık aşamasından başlayarak, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini desteklemek amacıyla geliştirilen YÖK Atlas Sistemi'nde yurtiçi ve dışındaki 1578 fakülte ve yüksekokul, 10 bin 657 lisans, 10 bin 949 ön lisans programı incelenebiliyor.


Geçen yılki Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sınavı sürecinde 2 milyon 575 bin kişi tarafından kullanılan YÖK Atlas Sistemi'yle ilgili veri analizlerine göre, lisans programlarını tercih edecek adaylar, meslek yüksekokul ön lisans programlarını tercih etmesi beklenen adaylardan (meslek lisesi öğrenci/mezunlarından) çok daha yüksek oranda YÖK Atlas'ı kullandı. Bu durum, meslek yüksekokulu tercihinde bulunacakların kariyerleriyle ilgili YÖK Atlas'tan fazla yararlanmadıkları şeklinde yorumlandı.


YÖK Atlas verileri, lisans ve ön lisans programını tercih edecek üniversite adaylarının meslek eğilimlerinin benzer olduğunu ortaya çıkardı.


En çok tercih edilen meslek "sağlık" oldu


Verilere göre, gerek lisans gerekse ön lisans seviyesinde, ‘sağlık’ alanındaki mesleklere büyük bir ilgi olduğu anlaşıldı. Geçen yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok ‘hukuk’, ‘tıp’ ve ‘diş hekimliği’ alanlarını inceledi. ‘Hukuk’ 164 bin, ‘tıp’ 139 bin ve ‘diş hekimliği’ 79 bin kez adaylar tarafından incelenen ilk üç alan oldu.Bu programları, ‘psikoloji’, ‘rehberlik ve psikolojik danışmanlık’, ‘mimarlık’, ‘bilgisayar mühendisliği’, ‘inşaat mühendisliği’, ‘elektrik-elektronik mühendisliği’ ve ‘ilahiyat’ bölümleri izledi. Mühendislik bölümleri içinde en çok ilgi çeken lisans programı ‘bilgisayar mühendisliği’ oldu. Sağlıkla ilgili meslekler dışında ‘hukuk’, lisans dalında adayların en çok ilgilendiği alanlar arasında ilk sırada yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS