ÖSYM giriş: 2017 KPSS sonuçları ne zaman açıklanıyor?

  1. Türkiye
ÖSYM giriş: 2017 KPSS sonuçları ne zaman açıklanıyor?
ÖSYM giriş: 2017 KPSS sonuçları ne zaman açıklanıyor?

ÖSYM'nin giriş sayfasında, KPSS 2017/1 tercih sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? 22 Haziran’da başlayan süreç, 3 Temmuz 2017 tarihinde sona erdi. Birçok alanda başvurular gerçekleşirken, sınav merkezi yayımladığı tercih kılavuzunda “atamalara” dair önemli uyarılarda bulundu. Sonuçların açıklanmasından sonra işlenecek prosedürleri açıklayan sınav merkezi, yerleştirmelerin nasıl yapılacağını açıkladı.

KPSS sonuçları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ne zaman açıklanacak? Sınav merkezi, “tercih işlemleri”nde sonuçların açıklanacağı tarihi önceden bildirmiyor. Sınav sonuçlarını ÖSYM Sınav takvimi içerisinde paylaşan sınav merkez, tercih işlemlerinde “yoğunluğa göre” tercih sonuçlarını 15 gün ila bir ay (30 gün) içerisinde açıklamaktadır. 3 Temmuz 2017 tarihinde biten süreç sonrası, sınav merkezinin sonuçları en erken 18 Temmuz, en geç ise 3 Ağustos 2017 tarihinde açıklaması bekleniliyor.

Sonuçların açıklanacağı siteye gitmek için TIKLAYINIZ

Sınav merkezi tarafından yerleştirmeler nasıl olacak?

Öncelikle yerleştirmeler kurum tarafından değil, sınav merkezi tarafından yapılacaktır. İki aday herhangi bir kuruma başvuru yaparken, aynı puanı aldıysa sınav merkezi; iki adayın mezuniyet tarihine bakıyor. Her iki aday da aynı dönemde mezun olduysa, yaşı büyük olan aday öncelik sahibi olacaktır. Sınav merkezinin hassas olduğu iki konu bulunmaktadır. Birinci konu: Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir. İkinci konu: Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir

Atamalar sınav merkezi tarafından nasıl yapılacak?


Sınav merkezi tarafından yapılan atamalarda adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadro ve pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan atanacaklardır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildikleri kurum veya kuruluşa teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS