ÖSYM'den Tablo 6c açıklaması: 2017 LYS sonuçları sil baştan!

  1. Türkiye
ÖSYM'den Tablo 6c açıklaması: 2017 LYS sonuçları sil baştan!
ÖSYM'den Tablo 6c açıklaması: 2017 LYS sonuçları sil baştan!

2017 LYS tercih sonuçlarının yayınlanmasından sonra ÖSYM'den hata açıklaması. ÖSYM, LYS’de TABLO-6C üzerinden ek puan yerleştirme puanları değil, ‘ek puansız’ yerleştirme puanı kullanıldığı kurum tarafından tespit edildiği açıkladı. Bu hatadan ötürü; 1110 üniversite öğrencisinin bölümlerinde değişiklik oldu. 1628 öğrenci programlardan bir yere yerleşemezken, bugünden itibaren yerleştirildi, 1499 öğrenci kazandıkları bölümlerinden ötürü “yerleştirme” esas olmadığından ötürü bölümlere giremedi.

Sınav merkezi, ilk defa yerleştirme konusunda hata yaptı, kamuoyundan özür diledi. Eğitim uzmanları 1499 adayın üniversite programlarından herhangi birine yerleştirmesi olduğu halde şu andan itibaren üniversiteye gidemeyecekler.

Sınav merkezinin kamuoyu açıklaması

08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Kaç öğrenci hatadan dolayı etkilendi?

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

Toplamda 4 bin 237 aday sistem hatasından ötürü tercih sonuçlarında değişikliğe gidilmiştir.


Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir.  Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.

Tablo 6c nedir?

Sınav merkezinin paylaştığı Tablo 6-C (Ön lisans programları) listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tabloyu görmek için tıklayınız

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS