Özal ölümünün 23. yılında anıldı

Özal ölümünün 23. yılında anıldı

17 Nisan 1993 yılında hayatını kaybeden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefatının 23. yıl dönümünde Topkapı'da bulunan anıt mezarı başında anıldı

Törene, Turgut Özal’ın yakınları ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve sevenleri katıldı.


Turgut Özal'ın papağanı Cabbar çalındı


Özal'ın hayatı hakkında yapılan sunumun ardından mezarı başına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu. Tören, Kuran okunmasının ardından sona erdi. Sevenleri Turgut Özal için dua etti. Anıt mezar girişinde lokum ve gül suyu dağıtıldı.Törene katılanlar daha sonra Özal ailesine taziyelerini sundu.


Kaya Erdem'den Turgut Özal dönemine ait çarpıcı açıklamalar


Semra Özal: "Kıymetini sonradan anladılar"


Eşi Semra Özal, basın mensuplarının "Türkiye Özal'ı arıyor mu?" sorusuna  "Türkiye'de arıyor dünya da arıyor onu. Ama kıymetini sonradan anladılar" şeklinde yanıtladı.


Fotoğraflarla Turgut Özal'ın hayatı


Erdoğan mesaj yayınladı


Cumhurbaşkanı Erdoğan Özal’ın ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajında "Merhum Turgut Özal, ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesinde öncü rol oynamış, aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Allah'tan rahmet niyaz ediyor, kendisini saygıyla anıyorum." ifadelerini kullanan Erdoğan, Özal'ın ülkeye ivme kazandıran icraatları, demokratikleşme ve kalkınma sürecinde iz bırakan hizmetleriyle milletin takdirini kazandığını vurguladı.


Başbakan Davutoğlu da mesajında Özal için ''Ülkemizin daha müreffeh, daha demokratik, daha modern bir yapıya kavuşması yolunda tarihi dönüşüme öncülük eden önemli bir devlet adamımızdı. İçten, samimi, her kesimi kucaklayan, yediden yetmiş yediye herkesle diyalog kurabilen üslubu unutulmayacak'' ifadelerini kullandı. 


CHP'den açıklama: "Önemli işlere imza atmıştır"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise yaptığı yazılı açıklamada 8. Cumhurbaşkanı'nı şu sözlerle andı,  "Turgut Özal, özgün düşünceleri ve vizyonuyla Türkiye siyasetinde ve ekonomisinde önemli işlere imza atmıştır. Malatya'nın İsmet İnönü'den sonra yetiştirdiği önemli değerlerden biri olarak hafızalarda yerini almıştır."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS