Pastırma yazı ne zaman? Pastırma yazı nedir? İşte tarihleri

Pastırma yazı ne zaman? Pastırma yazı nedir? İşte tarihleri

Havaların önce soğuması ardından da ısınmasıyla birlikte akıllara pastırma yazı geldi. En çok merak edilenler arasında ise pastırma yazının tarihi ve ne olduğu var. Peki, pastırma yazı ne zaman? Pastırma yazı nedir? İşte, merak edilen detaylar…

Pastırma yazı ne zaman? Pastırma yazı nedir? Havalardaki hissedilir derecedeki ısınma sonrası cevabı en çok araştırılan sorular arasında yer alıyor. Peki, pastırma yazı nedir? Pastırma yazı ne zaman başlar ve biter? İşte merak edilen detaylar…


PASTIRMA YAZI NE ZAMAN BAŞLIYOR?


Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günlerdir. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.


Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.


Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS