PCR testi için randevu gerekli mi, şart mı? PCR testi randevusu nasıl alınır?

PCR testi için randevu gerekli mi, şart mı? PCR testi randevusu nasıl alınır?

PCR testi için randevu gerekli mi, şart mı? PCR testi randevusu nasıl alınır?

Geçtiğimiz ay gün Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılama ve PCR testi konusunda detayları paylaşmıştı. Kabine Toplantısı'nda aşı olmayan kişi ve bazı meslek gruplarından zorunlu PCR testi isteneceği kararı alındı. Bu açıklama sonrasında insanlar PCR testi ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı. Peki, PCR testi randevusu nasıl alınır? PCR testi randevu ile mi yapılıyor? İşte yanıtı...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kabine sonrası kritik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarından düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz.'' ifadelerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PCR testi zorunluluğu ile ilgili açıklamalarından sonra pek çok vatandaş PCR testi randevusu aramalarını hızlandırdı. 

PCR TESTİ İÇİN RANDEVU GEREKLİ Mİ?

Devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılacak olan PCR testi için randevuya ihtiyaç olmayacak. Sonuçlar ise aynı gün e-Nabız sistemine yükleniyor.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

Hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur. Antikor testi kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.