Polis "barış çadırı"na müdahale etti

Polis "barış çadırı"na müdahale etti

Van'da, Diyarbakır'ın Sur ile Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde sürdürülen sokağa çıkma yasağı ve olayları protesto etmek amacıyla HDP-DBP Van İl Örgütü tarafından kurulmak istenen 'Barış çadırına' polis müdahale etti. Polis tarafından kamyonet ile getirilen çadır ve araca da el konuldu.

Sur ve Cizre'deki olayları protesto etmek amacıyla bu sabah HDP ve DBP Van İl Örgütü tarafından Sanat Sokağı'na 3 gün için kurulmak istenen çadıra polis müdahale etti. Kamyonet ile getirilen çadır ve araca da polis tarafından el konuldu.


Çadıra el konulması ardından toplanan grup, Sanat Sokağı'nda çadırsız barış nöbetine başlayacaklarını açıkladı. 'Barış nöbeti'ne, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, HDP Van İl Eş Başkanı M.Veysi Dilekçi, DBP Van İl Eş Başkanları Caziye Duman, Ökkeş Kava ve yaklaşık 100 kişi katıldı. Toplanan kalabalık adına konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi Cizre ve Sur'da katliamla olduğunu öne sürerken buna sessiz kalmayacaklarını söyledi. Dilekçi şöyle dedi:


"Türkiye'nin büyük bir barışa ihtiyacı var. Hükümet ve emrindeki yetkililerin hukuk dışına çıkarak en demokratik haklarımızı bile engelliyor. Polisler bugünde hukuksuz bir şekilde barış için kurmak istediğimiz çadıra el koydu. Tüm Van halkını katliamlara karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS