Putin ile Erdoğan görüştü

Putin ile Erdoğan görüştü

Dün açıklanan ve bugün saat 12.00'de yapılan görüşmenin çok olumlu geçtiği bildirildi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada iki liderin yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kaldıkları açıklandı. Görüşmenin ardından Rusya Türkiye'ye seyahatlere yönelik kısıtlamaları kaldırma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Kaynakları'ndan gelen bilgiye göre, görüşme olumlu geçti. 

Bu görüşme, Kasım 2015'te Rus jetinin düşürülmesinden bu yana Putin ve Erdoğan arasındaki ilk doğrudan temas. Telefon görüşmesi, Erdoğan'ın Putin'e Rus jetinin düşürülmesi nedeniyle üzüntülerini dile getirdiği bir mektup göndermesi ardından geldi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmesine ilişkin yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklama Erdoğan ile Putin'in yüz yüze görüşmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

İşte resmi açıklama:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir.

Sayın Putin, görüşme sırasında, İstanbul'daki menfur terör saldırısını da kınayarak, Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir.

İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır.

Erdoğan'ın mesajları

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Rus lider Putin'e mesajları şöyle:

-İkili ve bölgesel konularda önemli adımlar atacağız.

-Rusya ile işbirliğimizi daha da geliştireceğiz.

-Halklarımızın talebine kulak vermemizi önemli buluyorum.

Yeni bir sayfa açalım

Putin'in öne çıkan mesajları ise şöyle:

-Mevcut durum iki ülkenin de faydasına değil. Yeni bir sayfa açalım.

-Tekrar görüşmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

-Terörle mücadele konusunda dün gece verdiğiniz mesajlara tamamen katılıyorum.

-Bölgenin iki büyük ülkesi olarak Rusya ve Türkiye'nin yapacağı işler var.

İki liderin Çin'de düzenlenecek G20 zirvesinde görüşmesi, zirve öncesinde ise ayrı bir görüşme yapılabileceği öğrenildi.

Putin talimat verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye yönelik turizm kısıtlamalarının kaldırılması talimatını verdi.

Putin ayrıca, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin yeniden kurulmasına ilişkin Türkiye ile müzakerelerin başlatılması için Rus hükümetine talimat verdi.

Kremlin'den açıklama

Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in Erdoğan'la yüz yüze görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS