Ramazan Ayı 2019 ne zaman? Diyanet Takvimi: Ramazan Ayı başlangıcı

Ramazan Ayı 2019 ne zaman? Diyanet Takvimi: Ramazan Ayı başlangıcı

Ramazan Ayı 2019, Üç Ayların yaklaşması ile birlikte en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Hicri takvimin 9. Ayı olan ve İslam Dünyası’nda oruç başta olmak üzere ibadet ve dualarla geçirilen Ramazan Ayı heyecanla bekleniyor. Peki; Ramazan ne zaman başlayacak? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen Ramazan Ayı başlangıç tarihi…

Ramazan ne zaman? sorusu, İslam Dünyası için oldukça önemli sayılan Üç Ayların yaklaşması ile birlikte en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. İçinde bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi’ni bulunduran Ramazan Ayı her yıl oruç başta olmak üzere ibadet ve dualarla geçiriliyor. Peki; Ramazan ne zaman? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen 2019 Ramazan tarihi…


RAMAZAN NE ZAMAN?


Ramazan Ayı, başta da belirttiğimiz gibi Hicri takvimde 9. Aydır… Ancak Hicri Takvim ve Miladi Takvim arasında zaman farkı nedeniyle Ramazan Ayı her yıl bir önceki yıla göre 10 gün geride başlamaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz yıl 16 Mayıs Çarşamba günü başlayan Ramazan Ayı bu yıl yani 2019’da 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacaktır.


RAMAZAN AYI BAŞLANGIÇ TARİHİ – 2019: 6 MAYIS PAZARTESİ


Ramazan Ayı içerisinde büyük öneme sahip olan Kadir Gecesi ise 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece idrak edilecek.


Hicri takvimde Ramazan Ayı’nın ardından ise gelen Şevval Ayı’nın ilk 3 günü ise Ramazan Bayramı olarak kutlanmaktadır. Peki; 2019 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı 4 Haziran günü başlayacak.


Ramazan Bayramı birinci gün: 4 Haziran Salı


Ramazan Bayramı ikinci gün: 5 Haziran Çarşamba


Ramazan Bayrımı üçüncü gün: 6 Haziran Perşembe


RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN MÜ?


Normal şartlarda Ramazan Bayramı’nın 3 günü ve Arefe günü yarım gün resmi tatildir. Ancak bu yıl Ramazan Bayramı’nın birinci günü Salıya denk geliyor. Pazartesi de arefe günü olduğu için yarım gün. Eğer Pazartesi ve Cuma günleri tam gün izin ilan edilirse hafta sonları da eklendiğinde Ramazan Bayramı tatili 9 günce çıkacak. Ama hemen belirtelim ki bu yönde henüz alınmış resmi karar bulunmuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS