Reza Zarrab'ın ifadesi TBMM gündeminde

Reza Zarrab'ın ifadesi TBMM gündeminde

Reza Zarrab'ın ifadesi TBMM gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın kefalet dilekçesinde Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'ne (TOGEMDER) yaptığını iddia ettiği yüklü bağışları TBMM'ye taşıdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM'ne bir soru önergesi verdi. Sağlar, verdiği soru önergesinde; İran'a karşı uygulanan ABD ambargosunu delme, banka sahteciliği yapma ve kara para aklama suçlamaları ile ABD'de tutuklanan Reza Zarrab'ın yaptığı iddia edilen bağışları sordu.

"Zarrab endişeliydi"

Rıza Sarraf'ın kefalet dilekçesinde, TOGEMDER'e yaptığını iddia ettiği yüklü bağışların tarih tarih belgeleri ile sıralandığını belirten Sağlar, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Reza Zarrab 10.2 milyon lira bağışlamış

- 9 Mayıs'ta Reza Zarrab'ın dilekçesi ve ekleri hakim Richard Berman'a sunulmuş ve basına da yansımıştır. Bu 22 sayfalık dilekçede Reza Zarrab mahkemeye ne kadar hayırsever bir iş adamı olduğunu ispat ve kefalet talebinin kabulü için Türkiye'de bağış yaptığı dernek ve kişi isimlerine de yer vermiştir. Bu listede sıkça yer alan TOGEMDER'e 17 Aralık ve sonrasında 2.5 milyon dolar civarında 'bağış' gönderdiğini iddia etmiştir. Ancak derneğin bağışçılar listesindeki 200 kişi arasında Reza Zarrab'ın adı yoktur. Reza Zarrab'ın kefalet dilekçesinde açıkça anlattığı bağışlar doğru mudur?

- Reza Zarrab'ın kefalet dilekçesinde ismi geçen TOGEMDER'e Reza Zarrab tarafından bağış yapılmış mıdır?

- Reza Zarrab'ın kefalet dilekçesinde tarih tarih anlattığı bağışlar doğru ise, TOGEMDER'in bağışçılar listesinde Reza Zarrab'ın adı neden geçmemiştir?

- TOGEMDER'in son hangi kurum ya da kuruluş tarafından denetlenmiştir? TOGEMDER'in banka hesapları kontrol edilmiş midir?