Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti

Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti

Dışişleri Bakanlığı'ndan "Rusya Federasyonu hava kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir" açıklaması yapıldı. Dün öğle saatlerinde yaşanan ihlal öncesinde uçağın Türk hava radar unsurlarınca defalarca İngilizce ve Rusça uyarıldığı belirtildi. İhlal üzerine Rus Büyükelçi bakanlığa davet edildi ve ihlal kuvvetle protesto edilerek, kınandı.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağının dün saat 11:46'da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Açıklamada, " Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle Rusya Federasyonu’na ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RF Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır" denildi.


Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "Dün (29 Ocak 2016) saat 11:46'da Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, Rusya Federasyonu uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de Rusya Federasyonu'nun sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.


Rusya Federasyonu'na, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle Rusya Federasyonu'na ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen Rusya Federasyonu F Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır."


Rusya, büyükelçinin Dışişleri’ne çağrıldığını doğruladı


Rusya, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Rus uçağının Türk sınırını ihlal ettiği haberleri üzerine dün akşam Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını doğruladı.


Dışişleri’nden bugün yapılan açıklamada, dün bir Rus uçağının sınırı ihlal ettiği belirtilmişti. Rusya’nın sorumluca davranmaya davet edildiği açıklamada, “Bu hususlar dün akşam bakanlığımıza davet edilen Rusya Federasyonu Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal, kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır.” denilmişti.


Rus haber ajansı RIA Novosti de Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını doğruladığını duyurdu. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İgor Mityakov, ajansta yer alan açıklamasında "Büyükelçi Andrey Karlov'un Türk Dışişleri Bakanlığı'nda görüşme yaptığını doğruluyoruz. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin içeriğine dair yorum yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS