Rusya Türkleri geri gönderdi

Rusya Türkleri geri gönderdi
Rusya Genelkurmay Başkanlığı Türkiye ile tüm askeri temasların askıya alındığını duyurdu. Rusya, Türkiye'nin savaş uçağını düşürmesinden sonra yaptırım kararı aldı. Rusya, karar doğrultusunda Türkiye ile tüm askeri temasları dondurduğunu duyurdu.

Düşürülen Rus uçağı sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rus vatandaşlarına ''Türkiye'yi ziyaret etmeyin'' tavsiyesinde bulunmuştu. Moskova yönetimi bununla da kalmadı, Rusya'yı ziyaret etmek isteyen çok sayıda Türk turistin ülkeye girişine izin verilmedi.

CNN TÜRK'ün diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, 2 gündür Rusya'ya turist olarak giden yaklaşık 40 Türk vatandaşı, iki ülke arasında vize muafiyeti olmasına rağmen, çeşitli bahanelerle ülkeye kabul edilmedi. İlk uçakla Türkiye'ye geri gönderildiler.


Rus spor kulüpleri Antalya'ya gelmiyor


Öte yandan bu kriz, spor turizmini de etkiledi. Kış aylarında Antalya'ya kampa gelen rus futbol kulüpleri, rezervasyonlarını iptal etmeye başladı. 


Antalya bölgesindeki otellerin kış aylarında en büyük gelir kaynağı spor turizmi, Antalya'ya kampa gelen futbol takımlarının yüzde 50'sini ise Rus kulüpleri oluşturuyor. 


Ancak rus uçağının düşürülmesinin ardından bazı kulüplerin rezervasyonlarını iptal etmeye başlaması Antalya'daki otellerde endişeye neden oldu.  İki ülke arasında yaşanan krizin sürmesi ve rezervasyonların iptal edilmesi durumunda geçen yıl 100 milyon euro gelir elde edilen spor turizmindeki gelir kaybının yüzde 70'e ulaşması bekleniyor. 


Türkiye'nin sınır ihlali nedeniyle Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerilimin başta enerji olmak üzere diğer alanlara da yansıyıp yansımayacağı merak konusu.


Kaynaklar, Ankara'nın Akkuyu nükleer santrali ve Türk akımı gibi mega projelerle ilgili keskin bir tavır almasının beklenmediğini vurguladı.


Türk Büyükelçi'nin istişareler için geri çağrılması da şimdilik gündemde değil.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS