Saadet Parti'li Mustafa Yaman'ın FETÖ davası başladı

  1. Türkiye
Saadet Parti'li Mustafa Yaman'ın FETÖ davası başladı
Saadet Parti'li Mustafa Yaman'ın FETÖ davası başladı

Bylock kullandığı iddiasıyla hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle FETÖ davası açılan, Saadet Partisi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yaman'ın yargılanmasına başlandı. Duruşmada, Yaman'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Karara tepki gösteren Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, "Bu kararın hukuki olduğuna inanmak biraz zor. Kararın siyasi olması bizi, ülkemizin geleceği açısından endişelendiriyor" dedi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Yaman ve avukatları katıldı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve bazı partililer de duruşmayı izledi.

Duruşmada savunma yapan Yaman, nasıl suçlu çıkarıldığını anlamadığını, savcılara bu konuda sitemi olduğunu belirterek, doğrunun ortaya çıkmasını istediğini söyledi.

Kendisinin cezaevinde tek başına kaldığını aktaran Yaman, "Ben bunlarla (FETÖ üyeleri) beraber kalmak istemediğim için dilekçe verdim ve tecritteyim. Gardiyanlar bile benim suçsuz olduğumu biliyor. Toplumun, devletin her kesiminden insan 'Bizde ByLock çıkar, Mustafa Yaman'da çıkmaz.' diyor. Binlerce insan bizim bu olaya uzak olduğumuzu biliyor." ifadelerini kullandı.

'FETÖ karşıtlığım 1983'te başladı'

FETÖ ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir rapor hazırladığını anlatan Yaman, savunmasında şunları kaydetti: "Diyanet İşleri Başkanlığımız 40 yıl sonra rapor hazırladı. Bu raporda bayağı kapsamlı çalışmışlar. Bu raporda aslında FETÖ'nün İslam'ın özüyle ilgili problemleri olduğu belirtiliyor. 'La ilahe illallah Muhammeden Resulullah' diyerek insanlar Müslüman oluyor. Bu örgütte 'La ilahe illallah' tamam, 'Muhammeden Resulullah' yok. Bu örgüt liderinin yıllar önce gazetelerde yayımlanan Papa 2. Jean Paul'a yazdığı mektup söz konusu. Bir insan Müslüman iken o mektubu yazmaya başlarsa, mektup bittikten sonra Müslümanlıktan çıkmış oluyor."

Yaman, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini yaptığına dikkati çekerek, milli görüşe sahip olan kendisinin, FETÖ karşıtlığının 1983-1984 yıllarında başladığını anlattı.

Sanık Mustafa Yaman, 5 çocuğu olduğunu anlatarak, "Bunların dershanelerine gitmek bize de teklif edilmiştir. 'Bizim çocuklarımız onların dershanelerini gideceğine sokak çocuğu, tinerci olsunlar daha iyi.' dedik." ifadesini kullandı.

Hiçbir zaman ByLock kullanmadığını savunan Yaman, "Benim böyle bir alt yapım yok, yanlış bulduğum bir şeyi niye yapayım. Yargılanmama hiçbir itirazım yok, herkes yargılanabilir, benim tutuklu yargılanmam yargı camiamızdaki açığı gösteriyor." dedi.

Savcı tutukluluk halinin devamını istedi

Yaman'ın savunmasını tamamlamasının ardından görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, suçun cezası ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz olacağı gerekçeleri dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Tutukluluğunun devamına karar verildi

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanık ve avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Sanık Mustafa Yaman'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, sanığın kullanmış olduğu iddia edilen Bylock görüşme içeriğinin ilgili birimden istenmesine hükmetti.

Sanığın kullanmış olduğu telefon numarasına ait HTS kayıtlarının da istenmesine karar veren mahkeme heyeti, sanık avukatlarına delillerini toplaması için süre vererek duruşmayı 9 Ocak'a erteledi.

Saadet Partililerden protesto

Kararın ardından Saadet Partili bir grup, adliyenin önünde basın açıklaması yaptı. Ellerinde dövizler bulunan grup adına açıklamayı Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim yaptı.

'Eğer Mustafa Yaman FETÖ'cü ise Türkiye'de FETÖ'cü olmayan yoktur'

Mustafa Yaman'ın duruşmasının sonuçlandığını ve tutukluğunun devamına karar verildiğini söyleyen Sevim, şunları söyledi: "Bu kararın hukuki olduğuna inanmak biraz zor. Kararın siyasi olması bizi, ülkemizin geleceği açısından endişelendiriyor. Çünkü adalet mülkün temelidir. Bir ülkede adalet olmazsa, bir yönetim adil olmazsa o ülkenin devamlılığından o ülkede barışın huzurun barışın olmasından bahsetmek anlamsız olur. Mustafa Yaman kardeşimi çocukluğundan beri tanırım. Milli Gençlik Vakfı çalışmalarına başladığımız 1987'li yıllarda, Milli Gençlik Vakfımızın Bakırköy temsilcisi olarak geldi Mustafa ilk defa karşıma. O gün bugün beraberiz. Eğer Mustafa Yaman FETÖ'cü ise Türkiye'de FETÖ'cü olmayan yoktur. Bu adımız kadar emin olduğumuz imanımız kadar emin olduğumuz bir gerçekliktir. Dolayısıyla Mustafa Yaman'a yakıştırılmaya çalışılan bu suçlamayı ne Mustafa'nın ne de bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Adaletin er ya da geç tecelli edeceğine de inanıyoruz Ama şundan emin olun ki ilahi adalet mutlaka tecelli edecektir. Bugün Mustafa'yı vicdanlarından gelen sesle değil yukarıdan gelen talimatlarla yargılayanlar ve karar verenler herhalde bu gece başlarını yastığa rahat koyamayacaklardır."

Basın açıklamasını tamamlayamadı

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) adına da bir açıklama yapıldı. HUDER İstanbul Şube Başkan Vekili Mahir Sezgin tarafından yapılan açıklamada "FETÖ üyesi suçlamasıyla tutuklu kalmak Mustafa Yaman için katlanılacak ve tahammül edilecek bir durum değildir" ifadelerini kullandığı sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Basın açıklamasının devamını getiremeyen Sezgin'in yerine açıklamayı Avukat Ali Yüksel tamamladı.

 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS