Saatler geri alındı

Saatler geri alındı

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, 04.00'ten itibaren bir saat geri alındı.

1 Kasım seçimleri nedeniyle iki hafta ertelenen kış saati uygulamasına Türkiye bugün geçiyor. 7 Kasım Cumartesi gününü 8 Kasım Pazara bağlayan gece saatler 04:00'da bir saat geri alındı.


25 Ekim 2015'te geri alınması gereken saatler 1 Kasım erken seçimleri dolayısıyla ertelenmişti. Pek çok kişiye saatler ne zaman geri alınacak karışıklığını yaşatan bu ertelemenin bugün sona ermesiyle, dijital cihazların saatleri de dahil olmak üzere bütün saatler kış uygulamasına göre zamanı gösterecek.Saatler neden geri alınır?

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır.


Saatini geri almayı unutan vatandaşlar işe erken gitti 


Saatini geriye almayı unutan vatandaşlar işe erken gittiSaatlerini bir saat geriye almayı unutan vatandaşlar, işe erken gitmek zorunda kaldı. Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan saat kulesinin de bir saat geriye alınmadığı görüldü. Geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerden dolayı geçilmesi planlanan kış saati uygulaması bugün gece saat 04.00’ten 03.00’e alınarak uygulamaya konuldu. Bazı vatandaşların sabah saatlerinde saatlerini bir saat geriye almaması işe erken gitmelerine sebep oldu. Erken giden vatandaşların iş yerlerinde ve oturup bekledikleri vakit geçirmek için çay içtikleri göründü.


İşe erken gelen Reşat Ademay isimli vatandaş, “Erken geldim. Birde baktım ki saat yedi. Saatler bir saat geriye alınmış. Ben de hiç farkında değilim. Geldim çayımı aldım zaman geçiriyorum” dedi.


Öte yandan, Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan saat kulesinin de bir saat geriye alınmadığı görüldü. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS