Son Dakika

Şaban ayının ilk günü! Berat Kandili ne zaman, önemi nedir?

Şaban ayının ilk günü! Berat Kandili ne zaman, önemi nedir?

Şaban ayının ilk günü! Berat Kandili ne zaman, önemi nedir?

Miladi takvime göre 2020 hicri takvime göre 1441 yılının Şaban ayı 25 Mart’ta başladı. Diyanet dini günler takvimi içerisinde de yerini alan Şaban ayı başlangıcı İslam alemi için büyük önem taşıyor. Peki, Şaban ayı içerisinde bulunan Berat Kandili ne zaman?

Üç aylardan ikincisi olan Şaban ayı 25 Mart 2020 günü başladı. Hicri takvime göre 1441 yılının idrak edildiği günlerde Recep, Şaban ve Ramazan aylarından ikincisi olan Şaban ayı içerisinde Berat Kandili’ni barındırması nedeniyle İslam alemi için büyük öneme sahip. Peki, Berat Kandili ne zaman ve önemi nedir?

BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

7 Nisan 2020 Salı günü idrak edilecek Berat Kandili ile ilgili Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım ise şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)