Sabancı suikastı davasında yeni gelişme

Sabancı suikastı davasında yeni gelişme

1996 yılında Sabancı Center'da Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ile Nilgün Hasefe'nin öldürülmesine ilişkin davanın sanıklarından, terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol'un yargılandığı davaya devam edildi. Akkol, 'Açıklama yapacağım bir şey yok' dedi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 9. celsesi görülen duruşmaya, tutuklu sanık İsmail Akkol getirildi. Sabancı ailesini duruşmada avukat Vehbi Kahveci temsil etti. Söz verilen sanık İsmail Akkol, gözaltına alındıktan sonra bir yıldır tutuklu bulunduğunu söyledi. Akkol, "Bir yıldır 5 adımlık odada tutuluyorum. İkinci bir insan yok, ikinci bir yüz yok. Konuşurken kendi sesim tuhaf geliyor. İlk günden bu yana infaza başladılar" dedi. Mahkeme kararına rağmen dijital ortamda dosyayı inceleyemediğini öne süren Akkol, cezaevi idaresinin OHAL nedeniyle savunmasını hazırlaması için gerekli ortamı sağlamadığını, kitap, dergi vermediğini iddia etti. Akkol yazılı olarak da mahkemeye verdiği dilekçesini okudu.

'Açıklama yapacağım bir şey yok'

Mahkeme Başkanı Yener Yıldırım'ın, "Sabancı suikastıyla ilgili konuşmayacak mısınız?" sorusu üzerine İsmail Akkol, "Bu konuda açıklama yapacağım bir şey yok. Dosyada bir tane adamın, hainin ifadesi var, dosyada başka bir şey yok. Sadece Mustafa Duyar'ın dedikleri var" diye cevap verdi. Sanık Akkol'un avukatı Özgür Yılmaz ise davanın sanıklarından Ercan Kartal'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Dosya savcıya gönderilecek

Sabancı ailesinin avukatı Vehbi Kahveci ise "Sanık zaten daha önce de orada olmadığını belirtmişti. Bize göre savunması tamamlanmıştır. Ercan Kartal zaten yargılanıp mahkum edilmiştir. Sanık olduğu dosyada, tanık olması söz konusu değildir. Bize göre deliller toplanmıştır" dedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcıya verilmesine hükmetti. Firari sanık Fehriye Erdal'ın yakalama emrinin infazının beklenmesini de kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS