Sahte diplomalı bakan akrabası TÜBİTAK'tan 2 yılda 423 bin lira maaş almış

Sahte diplomalı bakan akrabası TÜBİTAK'tan 2 yılda 423 bin lira maaş almış

Sahte diplomalı bakan akrabası TÜBİTAK'tan 2 yılda 423 bin lira maaş almış

AKP'li eski bakan Nihat Ergün'ün akrabası olan ve TÜBİTAK'ta sahte diploma ile çalışan Hasan Başaran'ın 18 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı. Başaran'ın kısa dönem askerlik yapmak için de sahte diplomayı kullandığı öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜBİTAK'ta sahte diploma skandalı ile gündeme gelen eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün kardeşinin damadı sahte diploma ile ayda 18 bin TL maaş almış. Yasadışı dinlemeler soruşturmasında "Resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklanan, eski bakanın kardeşinin damadı Kamu Sertifikasyon Yöneticisi Hasan Başaran’ın TÜBİTAK’taki 2 yıllık görev süresi boyunca kurumdan 423 bin lira aldığı bildirildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, askerlik şubesi de Başaran’dan sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapması konusunda savunma istedi.

TÜBİTAK’taki Cemaat yapılanması iddialarıyla ilgili sürdürülen soruşturmada Başaran, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve yüksek lisans diplomalarının sahte olduğunun anlaşılması üzerine 16 Ocak 2014’de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Nihat Ergün'ün, "sahtekar damattan" haberi yokmuş

Soruşturmayı yürüten Savcı Serdar Coşkun, Başaran’ın sahte diplomasını kullanarak kendisine ne kadar ödeme yapıldığını TÜBİTAK’a sormuştu. TÜBİTAK, savcılığa gönderdiği yanıtta Başaran’a görev yaptığı 2 yıllık süre boyunca yaklaşık 423 bin TL ödeme yapıldığını bildirdi. Savcılık kaynakları, Başaran’ın yaklaşık 7 yıl Kocaeli Belediyesi’nin şirketi KENT KONT’ta müdürlük yaptığı döneme ilişkin ücret bilgilerinin de gelmesi ile kendisine devlet tarafından yapılan ödeme miktarının artacağına dikkat çekti.

Savcılığın, MASAK aracılığıyla, Başaran’ın aldığı paraları nerelere harcadığını da incelettiği öğrenildi.

Sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapan Başaran için Kocaeli Askerlik Şubesi de harekete geçti. Şube, savcılık aracılığıyla, cezaevinde bulunan Başaran’ın sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapması konusunda savunmasını istedi. Başaran’ın soruşturma kapsamında dava açılması ve cezasını çekmesi halinde, kalan askerlik hizmetini er olarak tamamlamak üzere askere alınacağı belirtiliyor. Başaran savcılık sorgusunda, “Bedelliden yararlanır mıyım” diye sormuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gülben Ergen'in paylaşımı hayranlarını kızdırdı

Erdoğan'ın katıldığı toplantıda bu mesajı verdi

"Müslüman Kardeşler İstanbul'dan ölüm emri verdi"

Aleksis Çipras, Kıbrıs'ta müzakerelerin başlaması şartını açıkladı