hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şanar Yurdatapan'a 'dayanışma' nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası

  Şanar Yurdatapana dayanışma nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla yapılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Şanar Yurdatapan ve yayıncı İbrahim Aydın Bodur, 1 yıl 3 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına mahkum edildi. Yurdatapan, “Gerçekleri söyleyenleri cezalandırırsanız çok değil birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığınızda vicdanlarınıza ne diyeceksiniz” diye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyet'in haberine göre, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla yapılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Şanar Yurdatapan ve yayıncı İbrahim Aydın Bodur’u 1 yıl 3 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına mahkum etti.

  Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

  Yurdatapan’ın yargılandığı duruşmaya dayanışma için Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve oyuncu Lale Mansur, sanatçı Melika Demirağ da katıldı.

  Yurdatapan duruşmada 10.5 yıla kadar hapsinin istendiği mütalaaya karşı beyanda bulundu. Yurdatapan, savunmasına “Neyi savunacağımı gerçekten bilemiyorum” sözleriyle başlayarak, iddianamede ve mütalaada suç sayılabilecek hiçbir ithamın olmadığını vurguladı.

  Yurdatapan, görüş bildirme hakkının ifade özgürlüğünün doğal bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “İddianamenin ve onun kopyası olan esas hakkındaki görüşün hesaba katmadığı bir şey var: Öldürülen bu insanlar yumurtadan çıkmadı. Onlar da hepimiz gibi anne babalarının, aile ve yakınların yavruları, canları ciğerleri. Onların cenazelerine katılanları, orada söylediklerini, bunları haber yapanları bile yargılamak olacak iş mi” diye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BM Raportörü: Batı, Türkiye’yi hukukun üstünlüğüne ikna etmeli

  Ben buradayım, Evren nerede?

  Yurdatapan 1981 yılında Kenan Evren’in kendisini vatan haini ilan ederek, yurttaşlıktan attığını anımsatarak, “Gördüğünüz gibi, ben buradayım. O nerede? Böyle bir iddianamenin hiç hazırlanmaması, hazırlanıp verilmişse mahkemece kabul edilmemesi, hadi bunların hepsi bir kere oldu diyelim, mahkemenin ilk celsede aklanma ile sonuçlanması gerekirdi. Sevgili Aziz Nesin’in 1995 yılında sadece ‘Kürt’ kelimesini kullandığı için DGM’de yargılanırken söylediklerini tekrar ederek bitireyim: Korku yaşımı aştım. İşte yapılan zulüm ortada, ona karşı çıkanlar ve ben buradayız. Gerçekleri söyleyenleri cezalandırırsanız çok değil birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığınızda vicdanlarınıza ne diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

  Aslı Erdoğan, insan hakları ödülüne layık görüldü

  Mahkeme heyeti de Yurdatapan’a “terör örgütünün açıklamalarını yayınlamaktan” 10 ay hapis cezası vererek, bunu 6 bin TL adli para cezasına çevirdi. “Örgüt propagandası yapmak” suçundan verdiği 1 yıl 3 ay hapis cezasını ise erteledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özgür Gündem soruşturması tamamlandı

  Bodur’a da ceza

  Aynı mahkemede yayıncı İbrahim Aydın Bodur’un yargılandığı duruşmada da savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında Bodur’un “terör örgütünün açıklamalarını yayınlamak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 10.5 yıla kadar hapsini istedi. Mahkeme Yurdatapan kararını Bodur için de uyguladı.

  1.5 saat savunma süresi

  Özgürlükçü Demokrasi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve Yazı İşleri Müdürü Harun Epli’nin aynı mahkemede yargılandıkları dosyada ise esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Çaksu ve Epli’nin “terör örgütünün açıklamalarını yayınlamak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından 18 yıl 4 aya kadar hapislerini talep etti.

  Avukatlar da mütalaaya karşı beyanlarını sunmak için süre istedi. Mahkeme de savunma için 1.5 saat süre vererek duruşmayı aynı gün saat 16.00’a erteledi. Avukatlarının 1.5 saat içinde beyanlarını hazırlamasından sonra yeniden başlayan duruşmada heyet Çaksu ve Epli’ye “terör örgütünün açıklamalarını yayınlamak” suçundan 1 yıl 10 gün hapis cezasına, “örgüt propagandası” suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edip hükümlerin açıklanmasını geri bıraktı. Çaksu ve Epli’nin 5 yıl boyunca denetime tabi tutulmalarına karar verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow