Opera sanatçısı Semiha Berksoy kimdir?

Opera sanatçısı Semiha Berksoy kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın operacısı olan Semiha Berksoy, 109. yaş gününde Google tarafından unutulmadı. Dönem dönem önemli olayları ve kişileri doodle yapan arama motoru devi bu kez Semiha Berksoy’u ana sayfasına taşıdı. Peki, Semiha Berksoy kimdir ve nereli?

Semiha Berksoy’un hayatı Google tarafından ana sayfaya taşınılmasının ardından merak konusu oldu. Opera adına çalışmalar yapan ilk kadın sanatçı olmasıyla ön planda yer alan Berksoy, müzik kariyeri boyunca önemli çalışmalar yaptı. Peki, Semiha Berksoy kimdir ve nereli?


SEMİHA BERKSOY KİMDİR?


Semiha Berksoy, 1910 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Konservatuarı'nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu'nda eğitim almıştır. Daha sonra devlet bursu ile Almanya'da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü'nde eğitim almış ve birinci olarak bitirmiştir.Opera kariyerine 1934'te başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye, Almanya ve Portekiz'de sahneye çıkmıştır. 1939'da Richard Strauss'un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa'da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur. 1940'ta Türkiye'ye dönen Semiha Berksoy, Carl Ebert'in rejiliğinde Tosca ve Madame Butterfly operalarında oynamıştır. Ayrıca Deli Dolu ve Lüküs Hayat operetlerinde de görev almıştır.


1998'de Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. 1999'da New York Lincoln Center'da Robert Wilson'ın The Days Before: Death, Destruction and Detroit III isimli operasında opera söylemiştir. 15 Ağustos 2004'te 94 yaşında ölmüştür, bir gün sonra İstanbul'da toprağa verilmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS