Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından suç duyurusu

Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından suç duyurusu

Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, makam aracında bir kurşuna ait olduğu değerlendirilen izle ilgili bir suikast girişimi olup olmadığıyla ilgili kapsamlı soruşturma yapılmasını talep etti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın makam aracında suikast girişimi şüphesine yol açan ve bir kurşuna ait olduğu kanısına varılan izle ilgili, avukatları Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na vurdu. MOBESE görüntüleri, olay yeri inceleme ve tanık beyanları ile tespit edilecek her türlü delilin değerlendirilerek olayı gerçekleştiren ve talimatını verenlerin tespit edilmesi talep edildi. Başvuruda tespit edilecek şüpheliler hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla dava açılması istendi.


Demirtaş'ın avukatlarınca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, makam aracının sağ arka camında kafa hizasında tespit edilen ve bir kurşuna ait olduğu değerlendirilen izin koruma polislerince nasıl tespit edildiği anlatılarak, bu ize ilişkin detaylar paylaşıldı. Söz konusu durumun bir suikast teşebbüsü olup olmadığının araştırılması zorunluluğunun ortaya çıktığı vurgulanan suç duyurusunda, Diyarbakır Valiliği'nin açıklamasında yer alan, "ateşli silah atış atığına rasttlanmamıştır, hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir" ifadesi eleştirildi.


Reuters: 'Demirtaş'ın aracına silahlı saldırı düzenlendi'


Kamu birimlerinin elinde yapılan kriminal incelemenin ön sonucu dışında bir şey bulunmadığına işaret edilen suç duyurusunda, son dönemde hükümet mensuplarının ve iktidara yakın basın kuruluşlarının HDP ve mensuplarını hedef alan, kriminalize eden ve suça teşvik eden söylemleri hatırlatıldı. "Halkların Demokratik Partisi'ne yönelik açık bir linç kampanyası başlatılmıştır" denilen başvuru dilekçesinde, Adana ve Mersin'de HDP binalarına, Diyabakır'da mitingine yapılan bombalı saldırılar ile Suruç ve Ankara katliamlarına bu kampanyanın sonucu olarak değinildi.


Figen Yüksekdağ'dan 'Demirtaş'a suikast' açıklaması


HDP'ye ve mensuplarına yönelik şiddetle ilgili cezasızlık politikası izlendiği belirtilen suç duyurusunda, "HDP ve Eş Genel Başkanları ile ilgili her türlü tehdit, hakaret ve linç yargı mercileri tarafından ciddi bir şekilde soruşturulmamakta, bu kapsamda birçok vaka da failler cezasızlık politikası sonucundan yararlanmaktadır" denildi.


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a yönelik 12 Kasım'da Silvan'da biber gazı kapsülü atılmasının da bir saldırı olduğu ve bunun sonucunda sorumlularına değil ancak Yüksekdağ'a soruşturma açıldığı hatırlatılarak, Demirtaş'ın saldırıya uğrayıp uğramadığının detaylı ve titiz yürütülecek bir soruşturmayla aydınlatılması istendi.


Demirtaş'tan Silvan'daki operasyonlara sert tepki


Bu olayların HDP'nin Eş Genel Başkanlarının hayatlarının hedef alındığının açık kanıtı olduğu söylenen suç duyurusunda, şunlar ifade edildi:


"Son vakada müvekkil Demirtaş'a yönelik bir saldırı olmadığı açıklamasını Valilik, yüzeysel bir şekilde yapmıştır. Alelacele ön kriminal rapor ile sonuca kavuşturulacak bir durum olmayan böylesine önemli bir konuda Valiliğin araştırmayı derinleştirmeden yapmış olduğu açıklamayı suçu örtmeye yönelik ve suikast gibi ciddi bir iddia karşısında yapılan gayriciddi bir açıklama olarak yorumlamaktayız. Balistik inceleme dahi yapılmadan Diyarbakır emniyetinin ön kriminal raporu ile geçiştirilemeyecek kadar ciddi bir iddia ile karşı karşıya olunduğu gerçekliği üzerinden ciddi bir soruşturma yürütülmesi gerektiği aşikârdır. Diyarbakır gibi her tarafa MOBESE kurulan ve herkesin attığı adımın sürekli izlendiği bir ilde yaşanan bu olayın en küçük ayrıntısına kadar araştırılması gerekmektedir. Bu noktada yeterli araştırma yapılmadan gerçekleşen Valiliğin bahsedilen açıklamasının yukarıda özetlenen cezasızlık politikalarının bir yansıması olduğunu ve bu beyanlarına itibar etmediğimizi belirtiyoruz. Müvekkil Demirtaş'a yönelik teşebbüs aşamasında kalan bir suikast olup olmadığı noktasında yapılacak soruşturma neticesinde tespit edilebilecek şüpheli tüm hususların netleşmesi ise elbette Savcılığınızın görevidir. Belirtilen kaygılarla basında ve kamuoyunda da geniş yer bulan yukarıda değindiğimiz konuya ilişkin Savcılığınız nezdinde yeterli ve etkin bir soruşturma yapılmasını isteme zorunluluğu tarafımızca hasıl olmuştur."


Dilekçede soruşturma sonucunda bir saldırı tespit edilirse, fiili gerçekleştirenlere ve talimat verenlere kamu davası açılması ve şüphelilerin cezalandırılması talep edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS