Selahattin Demirtaş'ın 'blok' çağrısına CHP'den cevap

Selahattin Demirtaş'ın 'blok' çağrısına CHP'den cevap

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 'Eşitlikten, kardeşlikten yana olanlar neden yüzde 60 oy alamayacakmış? Neden bir araya gelip demokratik bir blok oluşturmayacağız?' şeklindeki açıklamasına cevap verdi. "Zannedersem Sayın Demirtaş, MHP'ye sesleniyor. CHP'nin faşizm karşısındaki duruşu çok net." diyen Selin Sayek Böke, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonla ilgili olarak ise "suçlamayı yapan savcı, şu anda kendisi FETÖ Örgütü üyeliğinden yargılanıyor" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Parti Sözcüsü Böke, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iktidarın demokrasiye ve cumhuriyete sistematik bir şekilde çok cüretkar bir saldırıyı devam ettirdiğini savundu.

Hükümetin, adına başkanlık denen bir "tek adamlık diktası"nı resmileştirmek için ortaya bir trajedi koyduğunu ileri süren Böke, her adımın "faşizmi tahkim etmek" için atıldığını söyledi.

"Hiç kimse bu tür saldırılarla cumhuriyeti teslim alacağını sanmasın, biz asla cumhuriyeti size teslim etmeyeceğiz." diyen Böke, "Hiçbirimiz asla geri adım atmayacağız. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti'ne ve demokrasisine bu yaptıklarının yanlarına kalacağını sanmasın. Bu devran elbet dönecek ve yargı önünde, gerçek bir hukuk içerisinde demokrasimize yapılan bu saldırıların hesabını soracağız." ifadesini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinin bu cumhuriyetin bir kurumu olduğunu yineleyen Böke, "Cumhuriyet gazetesine yapılan her saldırı da bizim cumhuriyetimize yapılan açık bir saldırıdır." dedi.

"Cumhuriyet gazetesine saldırının bir tesadüf olmadığı"nı ileri süren Böke, Türkiye'nin cumhuriyet savunucularının Cumhuriyet gazetesini asla kurban etmeyeceklerini vurguladı.

"FETÖ kardeşliğinin bir operasyonu"

"Bu operasyonun FETÖ kardeşliğinin bir operasyonu olduğu"nu da iddia eden Selin Sayek Böke, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının suçlamaya ilişkin açıklamasında, "FETÖ üyesi değiller ama FETÖ adına suç işlediler." dediğini aktardı.

"Peki bu suçlamayı yapan kim?" sorusunu soran Böke, "İstanbul'da Cumhuriyet Savcısı. Fakat bu savcıyla ilgili çok garabet bir durum var ortada. Bu savcı şu anda kendisi FETÖ üyeliğinden yargılanıyor. Hem de FETÖ'nün Selam Tevhit soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik suçlamaların yargı ayağında, bu davanın 28 numaralı sanığı." diye konuştu.

Aynı savcının FETÖ'ye üye olmak, siyasi ve askeri casusluk, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlandığını dile getiren Böke, aynı zamanda "suç uydurmak" suçlamasından yargılandığını söyledi.

Böke, "Cumhuriyet gazetesine, yöneticilerine, FETÖ adına suç işlemekten gözaltı kararı aldıran savcı, FETÖ'ye üye olmaktan hala yargılanıyor." dedi.

Selin Sayek Böke, bu operasyondan 5 gün önce Cumhuriyet gazetesinde bir haber yapıldığını anımsatarak, şöyle devam etti: "15 Temmuz soruşturmasında İstanbul'da yürütülen soruşturmaların en başındaki başsavcının kardeşinin FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındığı haberiydi. Üstelik bu kişi cemaat ağabeyi olduğu gerekçesiyle açığa alınmıştı. Ne tesadüf ki 5 gün sonra FETÖ kardeşliği, FETÖ'nün bağlantılarını ortaya çıkarmış bu habere takiben Cumhuriyet gazetesini susturmaya dönük en radikal adımı attı. Bu iki bilgi çok açık bir gerçeği ortaya koyuyor, Cumhuriyet'e yapılan AKP operasyonu, AKP'nin FETÖ ile suç ortaklığını örtme operasyonudur. Cumhuriyet'e yapılan FETÖ'ye bir operasyon değildir. Tam tersine, FETÖ - AKP kardeşliğinin birlikte yaptığı operasyondur. AKP - FETÖ bağlantısını gizlemek için bu operasyon yapılmıştır."

Bülent Tezcan'ın kurşunlanması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın "faşist baskıların bir parçası olarak kurşunlandığını" söyleyen Böke, bu tetikçiye emir verenlerin, "CHP'nin Kuvayımilliye'nin, Cumhuriyet ve sosyal demokrasi devriminin partisi olduğunu bilmesi gerektiğini" ifade etti.

CHP'nin demokrasi düşmanları, darbeciler tarafından hedef alınmaya alışık olduğunu belirten Böke, asla yılmayacaklarını, geri adım atmayacaklarını kaydetti. Böke, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Eğer bu ülkeye başkanlık gelmezse, ülke bölünür." dediğini ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Başkanlığı almak için ülkeyi bölünmekle tehdit ediyor. Bu açıklamanın anlamı çok belli. Ya siz Türkiye'yi 14 yılda bölünmenin eşiğine getirdiniz ya da sırf tek adam rejimini resmileştirebilmek için Türkiye'yi bölmekle tehdit ediyorsunuz, şantaj uyguluyorsunuz. Her iki durumda da artık bu hükümetin, 'Türkiye bölünür' diyen Başbakanın, bu ülkeyi yönetme ehliyeti kalmamıştır. Bu ehliyeti kaybettiğini kendisi açıkça itiraf etmektedir. Bu hükümetin örtülü siyasi destekçileri de Türkiye'ye yapılan bu şantajın ve AKP'nin Cumhuriyeti ortadan kaldırma projesinin ortaklarıdır. Üstelik bu destekçiler daha düne kadar 'Başkanlık bir bölünme projesidir' diyorlardı bize. Şimdi, 'Başkanlık olmazsa bölünürüz' diyenlere hak verenler, esasında bölünmeyi destekliyorlar."

Demirtaş'ın çağrısı

"HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 'Eşitlikten, kardeşlikten yana olanlar neden yüzde 60 oy alamayacakmış? Neden bir araya gelip demokratik bir blok oluşturmayacağız?' şeklinde bir açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz, böyle alternatif bir blok mümkün mü?" sorusuna, Böke, şu karşılığı verdi:

"Yüzde 60'lık bir blok olmayacağını söyleyen MHP'ydi. Zannedersem Sayın Demirtaş, MHP'ye sesleniyor. CHP'nin faşizm karşısındaki duruşu çok net. Türkiye'de demokrasi mücadelesi veren herkesin, mutlaka faşizme karşı bir ortak mücadele inşası ihtiyacını zaten CHP haftalardır dile getiriyor."

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesiyle ilgili Kılıçdaroğlu'na yönelik 'Benim nerede olduğum belli. Peki sen neredeydin?' demişti. Bu konuda ne dersiniz?" sorusunu da Böke, "Ben de bir soru soruyum, Başbakan neredeydi acaba? Hangi karayoluna sığınmıştı?" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS