SGK erken emeklilik üzerine dair son bilgiler

SGK erken emeklilik üzerine dair son bilgiler

SGK erken emeklilik üzerine yüzbinlerce vatandaşın hayali ve isteği gerçek olması bekleniliyor. SGK'da erken emeklilik ve yaş haddinden ötürü emekli olamayanlar vatandaşlar hangi yoldan gitmeli ve ne tür işlemleri gerçekleştirmeli? Bu soruların cevabı haberimizde.

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Türkiye'de yaşayan ve vatandaşlık kimlik numarasına sahip olan vatandaşların, yaşam standartını en yüksek konuma çıkartmak için kurulan kurumsal bir sistemdir. İnsanların çalışma hayatı, sağlık düzeni, kurumsal ve bireysel borç durumu, genel sağlık sigortası, emeklilik durumu ve erken emeklilik bilgisi üzerine çalışmalar yapan SGK, birçok düzende vatandaşın hayatını ağır prosedürlere takılmaksızın en hızlı şekilde düzenlemeye çalışır. Vatandaşın çalışma süreci içerisindeki bilgisi SGK çatı altında toplanır ve bilgi gereksinimi dahilinde vatandaşa sunulur. Sağlık alanında hastaneler tarafından istenen "hizmet dökümü" gibi evrakları en kısa ve en hızlı sürede vatandaşın almasını sağlar. GSS ve prim borcu üzerine bilgileri almakla birlikte, internet üzerinden borçları herhangi bir kuruma gitmeden, banka gibi aracı kurumlarda beklemeden ödeyebilmektedir. Sadece çalışanlar üzerine kolaylık sağlamayan SGK, işverenlere de bir dizi kolaylık sağlamaktadır. İşverenlerin yükümlülükleri net bir şekilde anlatılırken, prim ödemeleri ve prim oranlarını herkesin anlayabileceği bir şekilde sisteme dahil edilmiştir.


SGK'da erken emeklilikErken emeklilik birçok vatandaşın en çok arzuladığı bir durumdur. Türkiye şartlarında yoğun çalışma dönemi içerisinde çalışanların "hayali" olan erken emeklilikte SGK kaydının ilk başlangıç tarihi, askerlik durumundan önce çalışmaya başlanması, prim borçları varsa prim borçlarının ödenmesi, devlet kurumlarında herhangi bir borcu olmaması, vatandaşın açtığı herhangi bir işletmede borca takılmaması gibi faktörler sayesinde vatandaş, erken emeklilik hakkına sahip olabilecektir.


ERKEN EMEKLİLİK HAKKI İÇİN SGK SİTESİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülecek olan erken emeklilik yasası için düğmeye basıldı. Torba yasa altında düzenlenecek olan erken emeklilik 4 konu altında çalışılacak. bu 4 konu:


- Borçlarını dondurmak isteyen Bağ-kur'a bağlı olan vatandaşlar


- prim günü eksik veya borcu olanlar


- Sağlık personelleri


- Stajyerlik dönemi


Primini dolduran ve borcu olmayan vatandaşlar yaşa takılma durumu: 


Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan ve eksiksiz bir şekilde primini ödeyen birey, yaş sınırından ötürü emekliliği bekliyor. Bu sıkıntılı durum da TBMM'de görüşülecek. Bu konu Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından da dile getirelerek "Bu sıkıntılı durumu bir an önce halledeceğiz" açıklamasında bulundu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS