Suriyeliler TEM'de durduruldu

Suriyeliler TEM'de durduruldu

Avrupa'ya gitme umuduyda günlerdir Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyen Suriyeli sığınmacıların büyük bölümü eylemlerine son verdi. İstanbul'da kalacak yeri olanlar otogardan ayrıldı, bazıları da otobüslerle geldikleri kamplara gönderildi. Ancak kamplara gitmeyi reddeden 100-150 kişilik bir grup otogardan Edirne'ye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen grubu Bahçeşehir gişelerde polis engelledi. Sığınmacılar polis kordonunu geçmek isteyince polis kalkanlarla müdahalede bulundu.

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların temsilcileri ile Ankara'da görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, sığınmacılardan eylemlerine son vermelerini rica etmişti. 
O istek yanıt buldu. Otogardaki bekleyişlerini sürdüren sığınmacıların büyük bölümü, dün akşam saatlerinde, kendileri için tahsis edilen otobüslere binerek kamplarına döndü. 


Ancak, küçük bir grup, otogardaki bekleyişini sürdürdü. Polis ekipleri ise sürekli anons yaparak sığınmacıların otogardan ayrılmasını istedi. 


Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeliler TEM'de Edirne'ye doğru yürüyüyor


Otobüslerle Avrupa'ya gitme isteği gerçekleşmeyen göçmenler, TEM otoyolu Edirne istikametine doğru yürüyüşe geçti. Gece saat 01:30 sıralarında otogardan ayrılan 100-150 kişi Edirne'ye doğru yürümeye başladı.  Yürüyen sığınmacılara vatandaşlar yardımcı oldu. Kimileri arabalarına aldı kimileri ise su, meyvesuyu ve yiyecek verdi. 


Polis sığınmacıları durdurdu


TEM kenarından Edirne'ye doğru ilerleyen Suriyeli sığınmacıların yolu,  çevik kuvvet polisleri tarafından Avcılar mevkiinde kesildi. Sığınmacılar bunun üzerine yan yol üzerinde ellerini enselerine bağlayarak oturma eylemi yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP Milletvekili Mustafa Balbay da olay yerine gelerek polis yetkililerinden bilgi aldı. Ekipler, milletvekillerine sığınmacıların yürümesine izin vermeyeceklerini, Türkiye sınırları içinde kaldıkları yere geri dönmeleri gerektiğini söyledi.


"Çağın en büyük insanlık dramlarından biriyle karşı karşıyayız"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Bunlara yol gösteren, barınma imkanı sağlayan eğitim, sağlık imkanı sağlayan kimse yok Türkiye'de. Bir umutla Avrupa'ya gitmek istiyorlar. Bu tablonun sorumlusu da maalesef hükümet. Bu soruna Türkiye ölçeğinde değil de Avrupa ölçeğinde bir çözüm bulunması lazım" dedi. Balbay, "Çağın en büyük insanlık dramlarından biriyle karşı karşıyayız. Aralarına biz de girdik. Edirne'ye gideceklerini söylüyorlar. Ne kadar uzaklıkta olduğunu, kaç saatte varacaklarını bilmiyorlar. Allah bilir diyorlar. Bunların yolculuğu umuda yolculuk değil, meçhule yolculuk. Bu sorun şua nda Türkiye'nin sorunu ama dünyanın da sorunu. Bu TEM'deki dramı görmeyecekse nerede görecekler. 4 yılda Suriye'de 300 bin insan öldü. Şuanda da burada bir meçhule gidiş var, uzaklığın ne kadar olduğunu bilmiyorlar. Yasal düzenleme gerekiyorsa yapılsın. Bu drama kör ve sağır kalınamaz. Türkiye'de şuan doğmuş 100 bin bebek var. Şimdi 3 tanesini gördük, içimiz parçalandı" diye konuştu.


Yol kenarında bekliyorlar


Sezgin Tanrıkulu ve Mustafa Balbay da sığınmacıların isteklerini dinledi ve daha sonra Edirne'ye doğru hareket etti. Polis ekipleri Suriyeli sığınmacıları bu bölgede çembere aldı. Ekipler, gazetecilerin bu alana girişine izin vermiyor. Polis, yaklaşık 50 sığınmacıyı yol kenarına geçmeleri için ikna etti. TEM yan yol yaklaşık yarım saat sonra trafiğe tekrar açıldı.


Kalkanlarla müdahale ettiler


CNN Türk muhabiri Zeynep Karamustafa'nın verdiği bilgilere göre, polis sığınmacılara yolun açılması için kalkanla müdahale etti. Sığınmacıları yol kenarındaki çimenlere götürdü. Mültecilerin bir kısmını İstanbul'a geri götürmek için ikna ettiler. Bir grup ise hala yolda bekliyor. Ayrıca 3'ü aktivist 1'i mülteci 4 kişi gözaltına alındı. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS