Siirt'teki HDP yürüyüşünde olaylar çıktı

Siirt'teki HDP yürüyüşünde olaylar çıktı

Siirt'te HDP'li bir grup, 15 Ocak'ta 1 polisin şehit olduğu, 5 PKK'lının öldürüldüğü hücre evine yürümek istedi. Uyarıya rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti. Olaylar bir süre ara sokaklarda devam ederken, polis kentte sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Siirt'te Barış Platformu üyeleri, geçtiğimiz günlerde 1 polisin şehit olduğu, 5 PKK'lının öldürüldüğü hücre evlerinde incelemelerde bulunup, mahalle sakinleri ile görüştü.

Siirt'te 15 Ocak günü özel harekat başpolis memuru Yalçın Yamaner'in şehit olduğu ve 5 PKK'lının öldürüldüğü operasyonun ardından bugün Siirt Barış Platformu üyeleri Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek, Siirt Barosu eski Başkanı Mehmet Ali Özel ile muhtarlarında bulunduğu heyet İnönü ve Sakarya mahallelerindeki hücre evlerinde incelemelerde bulundu. Platform üyelerinin görüştüğü mahalle sakinleri, konuşmaktan çekinirken, ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, yaşanan çatışmadan ötürü evini satılığa çıkarttığını söyledi. Öte yanda birçok evde "satılıktır" yazılması dikkat çekti.

Yapılan inceleme sonrası açıklama yapan Siirt Barış İnisiyatif Sözcüsü doktor Ekrem Bilek, Siirt sivil toplum inisiyatifi olarak hala barıştan yana olduklarını, şiddet ve çatışmaların kentlerden çıkması gerektiğini söyledi. Bilek, "Diyalog ve müzakerelerden vazgeçmiş değiliz. Biran önce şiddetin kentlerden çıkartılıp barış ve diyalogun tesis edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi. Siirt Barosu eski Başkanı Mehmet Ali Özel, "Silopi ve Cizre'de şiddet olayları yaşanıyordu. Siirt'in bu hale düşmemesi için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor. Zira şiddetle bir çözüm almak mümkün değil. Demokratik yöntemlerle sorunlarımızı çözmemiz gerekir" şeklinde konuştu.

HDP'lilerin yürüyüşüne izin verilmedi, olay çıktı

Siirt'te aralarında HDP'lilerinde bulunduğu bir grup öğleden sonra PKK'lıların öldürüldüğü hücre evine yürümelerine polis izin vermeyince olaylar çıktı. Aydınlar Yolu üzerindeki Hayvan Pazarı'nda yapılan basın açıklaması yaparak, PKK'lıların öldürüldüğü hücre evinin bulunduğu mahalleye yürüyüş düzenlendi. Hayvan Pazarı'nda toplanan kalabalık grubun yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Polisin dağılmaları yönünde uyardığı grup, dağılmamadı. Bunun üzerine polis gruba, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Bir süre devam eden olayların ardından göstericiler ara sokaklara kaçtı. Olaylar bir süre ara sokaklarda devam ederken, polis kentte sıkı güvenlik önlemleri aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS