'Şikayet var' dendi, Eğitim-Sen'in afişleri toplatıldı

'Şikayet var' dendi, Eğitim-Sen'in afişleri toplatıldı

Eğitim-Sen Uşak Şubesi tarafından seçmeli derslerle ilgili olarak şehir merkezinde 5 noktaya asılan afişler Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından 'Şikayet var' gerekçesiyle toplatıldı.

Uşak'ta Eğitim-Sen Uşak Şubesi tarafından seçmeli derslerle ilgili olarak asılan afişler krize neden oldu.

Kentin belirli noktalarına izin alınarak asılan afişler 'Şikayet var' gerekçesiyle toplatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, Uşak halkını ve velilerimizi bilinçlendirme amaçlı afiş yaptırdıklarını belirterek, "2016-2017 eğitim öğretim yılında bilimsel, laik, demokratik bir eğitim için, seçmeli derslerde bilim uygulamaları, matematik uygulamaları, görsel sanatlar, müzik, Spor ve fiziki etkinlikler, drama, zeka oyunları, yaşayan diller ve lehçeleri, yabancı dil derslerini seçelim yazılı afişlerimiz Valilik ve Belediye izinli olmasına rağmen astığımız yerlerden toplatılarak sendikamıza teslim edildi. Gerekli yasal izinler alınarak 5 noktaya astığımız afişlerimiz belediye zabıta ekipleri tarafından toplatıldı. Belediye yetkililerini aradığımızda 'Gelen şikayetler üzerine Uşak genelinde tüm afişler toplatıldı' cevabı aldık" dedi.  

Yeni Türkiye'de bilimsel, laik, demokratik eğitim yerine ileri demokrasinin bir gerçeği olarak Eğitim Sen'e ait afişlerin toplatıldığını ifade eden Yavaş, "Laik, Bilimsel, Demokratik Bir Eğitim İçin' tavsiyesinde bulunduğumuz seçmeli dersleri konu alan afişlerimiz Belediye Zabıtaları tarafından toplanarak bize iade edildi. Bir tam gün bile asıldıkları yerde durdurulmayan afişlerimizin hikayesi aslında yeni Türkiye düzeninin ileri demokrasi hikayesidir. Farklı inançlara, mezheplere, etnik gruplara tahammül edemeyen faşist zihniyet dolayısıyla farklı düşüncelere de tahammülsüzdür. Eğitim Sen'in afişi bir gün asılı kalırken, başka sendika, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) afişlerinin 8 gün boyunca asılı kaldığını biliyoruz. Sadece bizim afişlerimiz gün yüzüne çıktığında onların etki alanlarından daha da ileriye götüreceğimizi bildikleri ve Uşak halkının bize destek olacaklarını bildikleri için belediyenin afişleri toplama kararı aldığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İzinler konusunda yeniden müracaatta bulunacaklarını belirten Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, Uşak'ta seçmeli derslerle ilgili herhangi bir dernek veya STK'nın afiş asması durumunda Eğitim Sen afişlerini asacaklarından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS