Silivri ve Çerkezköy'e termik santral yapılacak

Silivri ve Çerkezköy'e termik santral yapılacak

Bazı illere ilişkin kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de yer aldı. Gazetede yer alan karara göre İstanbul'un Silivri ve Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçelerinde inşa edilecek termik santraller için bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Bunun yanı sıra Adıyaman, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Tokat ve Yozgat'ta tesis edilecek termik, hidroelektrik ve rüzgar enerji santrallerinin yapımı için bazı ilçe ve mahallelerdeki taşınmazların kamulaştırması gerçekleştirilecek.

Kamulaştırmalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Silivri ve Çerkezköy sınırları içinde bulunan bazı taşınmazların, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) uhdesindeki ruhsatlı maden sahalarında üretilecek kömürün değerlendirilmesi kapsamında yapımı planlanan termik santrallerin inşası amacıyla EÜAŞ tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Adıyaman, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Tokat ve Yozgat'ta tesis edilecek termik santral, HES ve RES'lerin yapımı amacıyla bu illere bağlı bazı ilçe ve mahallelerdeki taşınmazların Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararı verildi.

BOTAŞ, TEİAŞ ve DSİ projeleri

Konya'nın Kulu, Amasya'nın Gümüşhacıköy, Gümüşhane'nin Şiran, İzmir'in Bergama, Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi, Tokat'ın Reşadiye, Yozgat'ın Şefaatli ve Manisa'nın Gölmarmara ilçelerindeki doğalgaz boru hattı projeleri kapsamında inşa edilecek tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının inşası için söz konusu illerin sınırları içinde yer alan bazı taşınmazlar Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (BOTAŞ) tarafından acele kamulaştırılacak.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketine (TEİAŞ) ait "154 kV Ermenek-Otluca Enerji İletim Hattı Projesi" kapsamında Karaman ve Mersin'de bazı taşınmazlar üzerindeki direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle TEİAŞ tarafından acele kamulaştırılması da kararlaştırıldı.

TEİAŞ'a ait "154 kV Samandağ TM İrtibatları Enerji İletim Hattı Projesi", "154 kV İnegöl-2 Trafo Merkezi Projesi" ve "154 kV (Çarşamba-Ünye) Brş.N-Terme Enerji İletim Hattı Projesi" çerçevesinde Hatay'ın Samandağ ilçesi, Bursa'nın İnegöl ilçesi Yeniceköy Mahallesi ile Samsun'un Terme ilçesindeki bazı taşınmazlar TEİAŞ tarafından acele kamulaştırılacak.

Çankırı'da ilan edilen kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı sınırları içinde yer alan Karatekin ve Mimar Sinan mahallelerindeki bazı taşınmazların Çankırı Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına da karar verildi.

Trabzon'un Yomra ilçesi Gürsel ve Sancak mahallelerindeki kimi taşınmazların Kent Meydan Projesi kapsamında Yomra Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararı alındı.

"Develi II. Merhale Projesi" kapsamında Develi Ovası Sol Sahil Sulamaları inşası için Kayseri'nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinde bazı taşınmazların Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması yapılacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS