Son Dakika

Sınavlar iptal mi, ertelenecek mi? Bakan Selçuk açıkladı! Sınavlar iptal olacak mı, ne zaman başlayacak?

A A

23.04.2021 - 09:11 Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “sınavlar ertelenecek mi?” sorusu ile ilgili oldukça önemli bir açıklamada bulundu. Küresel Salgın Döneminde Çocukların Ruh ve Beden Sağlığı’ konulu ‘Veliler Buluşması’nda konuşan Bakan Selçuk sınav sürecine ilişkin ney konuştu. Peki, sınavlar iptal mi, ne zaman başlayacak? Mayıs ayında sınavlar olacak mı?

Sınavlar iptal mi, ertelenecek mi? Bakan Selçuk açıkladı! Sınavlar iptal olacak mı, ne zaman başlayacak?

Koronavirüs tedbirleri ile ilgili farklı alanlarda adımlar atılmaya devam ediyor. Son olarak hafta içi sokak kısıtlamasının saati 19:00’a çekilmiş, hafta sonu illerin tamamına kısıtlama gelmiş ve 23 Nisan’da yine kısıtlama uygulaması kararı alınmıştı. Ekonomik alandaki tedbirler için de beklenen açıklama dün gelmiş ve kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatılmıştı. Eğitim alanındaki tedbirler için de gözler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çevrildi.

SINAVLAR İPTAL Mİ, ERTELENECEK Mİ? SINAVLAR OLACAK MI?

Küresel Salgın Döneminde Çocukların Ruh ve Beden Sağlığı’ konulu ‘Veliler Buluşması’nda konuşan Bakan Selçuk, “okullarda gerçekleştirilecek yüz yüze sınavlar hakkında “3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında ‘Bunların ertelenmesi gerekir, bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var’ denildiğinde inanın hiç tereddüt etmeyiz, derhal yaparız” dedi.

ERTELEME OLMAZSA SINAVLAR NE ZAMAN OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 23 ve 24 Mart tarihlerinde, ortaokul ve liselerde yapılan yüz yüze sınavlarla ilgili bir dizi karar almıştı. Buna göre liselerde hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıfların 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlayacak sınavlarının, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanmasına karar verilmiş, 12. sınıfların ise sınavları devam etmişti. Ortaokullarda da o tarihte, yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde sınavların 3 Mayıs’tan itibaren yapılması; 4 ve 8. sınıflarda ise yüz yüze sınavların tamamlanması kararlaştırılmıştı.