Sınırda YPG'yi vuran obüslerin yeri değiştirildi

Sınırda YPG'yi vuran obüslerin yeri değiştirildi

Sınırda YPG'yi vuran obüslerin yeri değiştirildi

Suriye sınırının PYD bölgesinin vurulduğu noktasında bugün taşınma hareketliliği yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgeyi yoğun top atışına tutan Fırtına obüsleri sınırın başka bir noktasına taşındı. Rusya'nın talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dün Türkiye'nin YPG mevzilerine yönelik top atışlarından duyduğu endişeyi dile getirmişti. ABD ve AB'den art arda yapılan açıklamalarda da YPG'ye yönelik operasyonların durdurulması çağrısı yapılmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TSK'nın son günlerde Suriye'de PYD bölgesine müdahalede kullandığı obüsler, bu sabah Kilis sınırındaki Akçabağlar üs bölgesinden alınarak Yüksektepe Hudut Karakolu çevresine taşındı.

BMGK: "Türkiye'nin PYD'yi bombalamasından endişe duyuyoruz"

ABD Başkan Yardımcısı Biden'dan Türkiye'ye YPG çağrısı

AB'den Türkiye'nin PYD'yi vurmasına ilişkin değerlendirme

Suriye'de rejim güçlerinin Rusya'nın hava desteğiyle Halep'in kuzeyine başlattığı operasyonun ardından PYD'nin silahlı kanadı YPG, Azez'e yakın noktadaki Minnig Havalanı ve çevresi ile Tel Rıfat Kasabasının kontrolünü ele geçirdi. Bu gelişmenin ardından Tükiye tarafına ateş açınca Kilis sınırındaki Akçabağlar üs bölgesinde konuşlu topçu birlikleri ateşin açıldığı PYD denetimindeki bölgeye Fırtına obüsleriyle top atışı yaparak karşılık verdi.

Cumartesi gününden bu yana top atışlarının yapıldığı Akçabağlar üs bölgesinde konuşlu Fırtına obüsleri ile zırhlı araçlar, bu sabah askeri TIR'lara yüklendi.

Güvenlik önlemleri arasında buradan taşınan obüs ve zırhlı araçlar daha sonra Suriye sınırındaki bir başka nokta olan Yüksektepe Hudut Karakolu bölgesine taşındı.

Obüs ve diğer zırhlı araçların taşındığı Yüksektepe Hudut Karakolu sorumluluk bölgesindeki yüksek noktalara namluları Suriye tarafına çevrili olarak konuşlandırıldı.