Sırrı Süreyya Önder: Ahmet Türk için merhamet istemiyoruz

Sırrı Süreyya Önder: Ahmet Türk için merhamet istemiyoruz

Mardin Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün İstanbul'a Adli Tıp Kurumu için getirildi. Muaynenin ardından Elazığ'a geri götürüldü. HDP'li vekiller konuyla ilgili açıklama yaptı. Sırrı Süreyya Önder "Talep ettiğimiz merhamet falan değildir" dedi

HDP Milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Mardin Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün İstanbul Adli Tıp Kurumuna getirilmesini ardından, Adli Tıp Kurumu'na geldi. Vekiller burada yetkililerle görüştü. Önder açıklamasında, "Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir" dedi.


Elazığ Cezaevi'nden alınarak bugün uçakla İstanbul'a getirilen Türk, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Sağlık sorunları nedeniyle tahliyesi talep edilen Ahmet Türk burada muayene edildi. Türk, İstanbul'daki işlemlerinin tamamlanmasının ardından uçakla tekrar Elazığa'a götürüldü.


Ahmet Türk, koluna sıkı sıkıya giren iki asker eşliğinde hastaneye götürülmüştü.


Ahmet Türk'ten mesaj: Türkiye'nin sağlığı benimkinden daha kötü


'Bu saçmalık son bulmalı'


Görüşmenin ardından Sırrı Süreyya Önder, Adli Tıp Kurumu'nun önüne bir açıklama yaptı. Önder açıklamasında, "Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Ağırlıklı olarak talebimiz adalettir. Salt Ahmet ağabey için değil bütün bu demokratik siyasetin gerçekliğine inanmış ve bunun gereğini yerine getiren başta belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve eşbaşkanlarımız olmak üzere tümü için adaletin bir an önce tecelli etmesi ve bu saçmalığın bir an önce son bulmasıdır dileğimiz. Bunların içinde tabiki Ahmet Bey'in durumu özel bir önem arz etmektedir. Hayatını demokratik siyasete ve barışa adamış bir Kürt bilgesidir Ahmet bey. Ona yapılanlar fazladan bir halka bir halkın ortak yaşam ve barış umuduna hakaret etme niteliğindedir. Ve bu zemini ortadan kaldırma işlevinden başka bir şey görmez. Bu anlamda biraz önce başta Ahmet Bey olmak üzere bütün arkadaşlarımızın gasp edilen özgürlüklerinin bir an önce iade edilmesini talep ediyoruz." dedi.


Akif Beki: 'Bahçeli HDP'lilerle selamlaşma ambargosunu kırdı'


'Rapor 4-5 gün içinde çıkacak'


Ahmet Türk'ün sağlık durumunu dışarıdayken de bildiklerinin altını çizen Önder, "Sağlığı özellikle böbrekleri ve kalbi ve yaşı itabıyla sıkıntılı bir abimiz. Raporun maksimum 4-5 gün içerisinde çıkacağını söylediler." Daha sonra CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Adli Tıp Kurumu'nun önüne gelerek diğer milletvekilleriyle görüştü. Ahmet Türk'un durumu ile ilgili bili aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS