Sırrı Süreyya Önder'den serbest kaldıktan sonra ilk açıklama

Sırrı Süreyya Önder'den serbest kaldıktan sonra ilk açıklama

Hakimlik sorgusunun ardından adli kontrol şartı konularak serbest bırakılan Sırrı Süreyya Önder konuştu. Yaşananların ortak yaşam umudunu körelttiğini söyleyen Önder "Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe" yorumunu yaptı. HDP heyetinden de vekillerin tutuklanmasından sonra ilk açıklama geldi.

Ankara’da gözaltına alınıp Diyarbakır’a getirilen HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sevk edildiği adliyede savcının tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı. Sulh Ceza Hakimliği, Sırrı Süreyya Önder’i adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Önder’e ayrıca yurtdışı yasağı konuldu.


Kemal Kılıçdaroğlu Demirtaş'ın eşini telefonla aradı


Cumhuriyet operasyonunda 8 kişiye tutuklama istemi


İlk açıklama


Serbest kaldıktan sonra BBC Türkçe'ye açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret" dedi.


Tutuklanan ve serbest bırakılan HDP milletvekillerinin listesi


HDP heyetinden tutuklama sonrası ilk açıklama


Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında olduğu bazı HDP’li vekiller ve Demirtaş’ın avukatları adliye çıkışında da açıklama yaptı.


Burada ilk olarak konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, başta eş başkanları olmak üzere birçok HDP’li vekilin tutuklandığını ve bu kararın hukuk bütünlüğünden bahsetmenin hiçbir imkanı olmadığını söyledi.


Önder, “Tamamen politik düzlemde demokratik siyaset alanına barış umudunu ve ortak yaşam idealini sıfırlayacak bunu da iradi olarak yapacak bir tutumla karşı karşıyayız. Üstelik bu sadece HDP ile sınırlı değildir. Bugün HDP hedef alınıyor görünebilir. Ama toplumda artık muhalif sesi de bir tarafa bıraktık. Biat etmeyen kim varsa onları bin bir yolla demokratik siyaset alanından giderek tasfiye etmenin yapı taşları. Fakat umudu yere ve tükettiğimiz gün değildir. Gördüğümüz en kötü günler de bunlar değildir. Biz bu kararlılıkla değerlendirmemizi yapacağız” dedi.


Demirtaş’ın mektubu okundu


Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise Demirtaş’ın yazdığı mektubu okudu. Demirtaş’ın yazmış olduğu mektupta bu sözler yer aldı: “Hükümet ve saray öncülüğünde devam eden sivil darbenin bir aşamasıyla karşı karşıyayız. Ben ve arkadaşlarım bu hukuk dışı darbeye karşı her yerde dimdik durmaya devam edeceğiz. Bizler halkımızın fedakarca yürüttüğü demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesine sıkı sıkı bağlanacağımıza bilinmesini istiyoruz. Bu zulüm günleri direnişimiz karşısında er geç son bulacaktır. İrademizi kıracaklarını sananlar bu ucuz komplolarla sadece kendi zavallılıklarını teyit etmiş oldular. Koşullar ne olursa olsun demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış çağrılarımızı yinelemeye devam edeceğiz”.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS