Son dakika… 4. dalga aşısızların salgını mı olacak? Prof. Dr. Ceyhan yanıtladı

Video: Son dakika… 4. dalga aşısızların salgını mı olacak? Prof. Dr. Ceyhan yanıtladı

Aşı düşmanlığını kim körüklüyor? Koronavirüste aşı karşıtlığı mı, kararsızlık mı? Covid aşısında kararsızlar nasıl ikna edilecek? Tüm bu soruları, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK canlı yayınında yanıtladı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklaması şu şekilde;

Genel anlamda bu konunun adı aşı kararsızlığı. Bir aşı veriyorsunuz olmanız lazım deniliyor ve kişi tereddütte bulunuyor. Bunun 27 nedeni var. Aşı karşıtlığı bunlardan bir tanesi sadece. Birçok faktör var. Bunların içerisinde aşı karşıtlığı dünyanın her yerinde farklı. Türkiye'de öyle sanıldığı kadar etkili değil. Söyledikleri insanlara ilginç geliyor, ‘10 yıl sonra genetiğin değişecek’ gibi… Başında doktor unvanı olan bir kişi ‘Avrupa'da on binlerce kişi ölmüş binlerce insanın kronik rahatsızlığı başlamış’ gibi bir yalanı söylüyor. Türkiye’de aşı zorunluğu yok. Kimseyi zorla yatırıp aşı yapmıyorlar. Başkalarının aşı olmasını engellemekte nasıl bir fayda var?

Aşıyı destekleyen bilim insanlarının sayfasına bir sürü hakaretler ile niye uğraşılır bu kadar? Aşı kararsızlığı yeni bir konu değil. İlk çiçek aşısı sonrası önce İngiltere'de ardından ABD'de lobiler kurulmaya başlandı. Dikkat ederseniz bunların fikir babalarının çok ciddi çıkar ilişkileri var.

İlaçsız tedavi bilimsel tıbbın kabul etmediği bir şey. Ama bu insan naneyi limonu parayla satarken insanlar aşı olmasın daha çok ürünü satsın diye yalanlar söyleyebiliyorlar. 5-10 insanın böyle sapkın fikirlerinin olması, kimisi ürününü satmaya uğraşıyor. Kimisi yazdığı kitabın iyi pazarlanması için ilgi alanı oluşturmaya çalışıyor. Bu adam aslında doktor olmasa müteahhit olsa inşaatın demirinden çalacak. Doktor olmuş vicdan sahibi bir insanın bu lafları söylemesi mümkün değil.

20 yıldır aşı kararsızlığı ile ilgili toplantılara katılıp araştırmalar yaparım. Bununla ilgili aktif çalışan 10 ülke var. Türkiye'de yapılmış 2 güzel çalışma var.

Devlet büyüklerinin aşı ile ilgili tutumları çok etkili. Medyanın önünde bu görüntülerin verilmesi son derece önemli. Sanatçıların sporcuların aşıya yaklaşımı önemli.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki feodal yapı çok etkiliyor. Aşı kararsızlığına yakalanmaları bu insanların feodal ve cemaat yapılanması.

Beslenmenin temizliğin etkisinin hiçbiri aşı kadar etkili değil. Bu insanların söylediklerini, adamın amacı zaten o. Adının programlarda geçmesi için konuşuyor. Bu insanları muhatap almayın. Nasıl mücadele edileceğine dair halka anlatmamız lazım. 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS