Son dakika af haberleri 25 Ekim: 2018'de Af çıkacak mı, tasarı ne zaman netleşecek?

Son dakika af haberleri 25 Ekim: 2018'de Af çıkacak mı, tasarı ne zaman netleşecek?

Son dakika af haberleri 25 Ekim: 2018'de Af çıkacak mı, tasarı ne zaman netleşecek?

Af haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. MHP’nin önerdiği af yasası teklifi sonrasında Bahçeli, tekliflerinin yanlış anlaşıldığını af değil şartlı indirim istediklerini ifade etmişti. Peki, 2018’de af çıkacak mı tasarı ile ilgili süreç ne durumda?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Af çıkacak mı?” sorusunun yanıtı tasarının tamamlanmasının ardından netleşecek detaylarla belli olacak. Af tasarısı iki parti arasında görüş ayrılığına neden olsa da tasarı ile ilgili çalışmaların akademisyenler ve savcıların da katkılarıyla hazırlanacağı belirtilmişti. Peki, af yasası ile ilgili kimler neler dedi? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AF AÇIKLAMASI

Grup toplantısında konuşan Erdoğan gündemin önemli maddelerini değerlendirdi. Af ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle; Af meselesi gündeme geldiğinde arkadaşlarıma bu işi tüm boyutlarıyla ortaya yatırın dedim. Ama milletimizin vicdanını rahatsız edeceğini gördük. Burada temel bir ilke var; devlet, kişilere karşı işlenen suçları af yetkisine sahip değildir. Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmak zorundayız. Uyuşturucu baronlarıyla, onlara torbacılık yapanları bir araya getirmek veya ayrı ayrı değerlendirmek... Bunu anlamak da mümkün değil. Biz bunlarla hep mücadele ettik. Uyuşturucu suçlularına kader mahkumu diyebilir miyiz?

Can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Hırsızlık, bütün bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz. Cezaevinden çıkarıyorsunuz bu sefer daha fazla hırsızlık yapıyor? Canilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Liste önünüze geldiğinde durumu görüyorsunuz. Ama biz devlete karşı işlenen suçlarda ne yapılabilecekse yapmaya gayret ederiz. Biz devlet olarak bir katili affettiğimizde maktülün ailesine bunu nasıl anlatacağız?

BAHÇELİ: AF DEĞİL ŞARTLI İNDİRİM

Gelen eleştirilere partisinin grup toplantısında yanıt veren Bahçeli ise şu ifadeleri kullandı; Teklifimiz af değildir, şartlı indirimdir. Neyi söylemişsek onun arkasındayız. Vazgeçmek yok, geri dönüş yok. Kader mahkumlarının elinden tutulmasını bekliyoruz. Konuşmayalım mı? Düşünmeyelim mi? Fikrimizi açıklamayalım mı? TBMM ye sunduğumuz kanun teklifi bir af değildir. Toplam 7 maddeden oluşmaktadır. Kanun teklifimiz 3. Maddesindeki hangi suçların olduğu bellidir. Milletimize neyi söylediysek onu yerine getirme peşindeyiz. Vazgeçmek yok geri dönüş yok.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 AÇIKLAMANIN TAMAMI

Teklifimizden vazgeçmek yok, geri dönüş yok. 2016'da doğru olan 2018'de niye yanlış olsun? Teklifimizi sulandırmak haksızlıktır, günahımıza girmektir. Kanun teklimizi uyuşturucu temeline indirgemek tarifi olmayan insafsızlıktır. Pişmanlık göstermişlerse görmeyelim mi? İstisnalar hariç cezaevlerinde bulunanlar insan değil mi? Uyuşturucu ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin adını yanyana getirmek cehalet değilse insafsızlıktır.