Son dakika af haberleri 2019… Af yasası çalışmaları ne zaman başlayacak?

Son dakika af haberleri 2019… Af yasası çalışmaları ne zaman başlayacak?

Af haberleri, ceza infaz düzenlemesi kapsamına giren ve değişikliklerden faydalanacak olan kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, af yasası olarak da adlandırılan ceza infaz düzenlemesi değişiklikleri neler olacak ve düzenleme kimleri kapsayacak? İşte yasanın görüşülmeye başlanacağı o tarih…

Son dakika af haberleri 2019 yılında yapılması planlanan ceza infaz düzenlemesi değişikliği sonrasında yeniden gündeme gelmişti. İnfaz edilen suçun içeride bulunma sürelerinde yapılacak düzenleme ile bazı kişilere tahliye yolu görünecek.


Ancak bu düzenleme tüm suçları kapsamayacak. Belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler cezaevinde kalmaya devam edecek. TBMM’nin geçtiğimiz günlerde çalışmalarını tamamlaması ve Meclis’in tatile girmesi nedeniyle ceza infaz düzenlemesi de yeni dönemde görüşülecek. Yani af yasası olarak da adlandırılan infaz düzenlemesi çalışmalar Eylül ayında yeniden başlayacak.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ HANGİ SUÇLARI KAPSIYOR?


Çalışma bir af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS